.
.
.

جریان صدر: هیچ سیاستمداری نمی‌تواند نتایج انتخابات را ابطال کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جعفر الموسوی سخنگوی مقتدی صدر رهبر جریان صدر روز چهارشنبه بيستم ژوئن گفت که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند پیش ازاعلام رای دادگاه فدرال، نتایج انتخابات را ابطال کند.

به گزارش العربیه، الموسوی گفت که نشست علنی و استثنایی پارلمان، «یک بدعت سیاسی» است. او خاطر نشان کرد که دادگاه فدرال، پیشتر بر باطل بودن تصمیم‌های این جلسه، تأکید کرده بود.

برخی از جریان‌های سیاسی عراق و نمایندگاه پیشین این کشور که نتوانستند آرای لازم برای ورود به پارلمان را کسب کنند، تأکید می‌کنند که در انتخابات تخلفات گسترده از جمله تقلب صورت گرفته است. این جریان‌ها که سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق از جمله آن‌ها است، خواهان ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن هستند.

درخواست‌ها برای ابطال نتایج انتخابات پس از آن بالا گرفت که یکی از انبارهای محل نگهداری صندوق‌های رای در آتش سوخت. این آتش سوزی بعد از آن روی داد که پارلمان عراق، باز شماری آرای انتخابات را تصویب کرد.

سخنگوی مقتدی صدر با اشاره به برگزاری جلسات پارلمانافزود که «جلسه استثنایی پارلمان انفعالی و برای برآورده کردن منافع حزبی و شخصی برگزار شد».

او گفت: «بر این باورم که دادگاه فدرال مواردی که بر خلاف قانون اساسی است، رد خواهد کرد».

دادگاه فدرال عراق، قرار است در 21 ژوئن (فردا) نظر خود را پیرامون درخواست فواد معصوم رئیس جمهور این کشور درباره تجدید نظر نسبت به اصلاحیه سوم قانون انتخابات پارلمانی، اعلام کند.

ایاس الساموک، سخنگوی این دادگاه در بیانیه کوتاهی که نسخه‌ای از آن به دست العربیه رسیده است، اظهار داشت: «دادگاه ساعت 10 صبح روز پنج‌شنبه را برای برگزاری جلسه‌ای علنی جهت رسیدگی به اعتراضات مطرح شده علیه اصلاحیه سوم قانون انتخابات پارلمانی مطرح شده از سوی رئیس جمهوری و کمیسیون انتخابات و حزب دموکرات کردستان تعیین کرد».

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، پیشتر گفته بود که دادگاه فدرال این کشور، تنها ارگانی است که درباره مسائل مورد اختلاف احزاب و جریان‌های سیاسی نسبت به انتخابات از جمله درخواست برگزاری مجدد آن، نظر می‌دهد.