.
.
.

ائتلاف: پس از کنترل فرودگاه توسط ارتش یمن تحولات بزرگی در عملیت الحدیده آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی برای پشتیبانی از دولت قانونی یمن چهارشنبه 20 ژوئن اعلام کرد با کنترل فرودگاه الحدیده توسط نیروهای دولتی، تحولات سریعی در روند آزاد سازی شهر الحدیده از تصرف شبه‌نظامیان حوثی حاصل خواهد شد.

المالکی در مصاحبه با شبکه العربیه گفت که ائتلاف عربی با دولت یمن در زمینه بازگرداندن ثبات به الحدیده در حال همکاری است.

او افزود که ائتلاف در همه محورها در تلاش است تا بر شبه‌نظامیان برای پذیرش راه حل سیاسی، فشار بیاورد.

او با بیان این‌که در عملیات آزاد سازی فرودگاه الحدیده، نیروهای ارتش یمن یا ائتلاف عربی متحمل تلفات نشدند، افزود که شبه‌‎نظامیان حوثی از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند، روندی که به گفته او، بر خلاف قوانین بین‌المللی است.

او گفت: «شبه‌نظامیان مانع خروج شهروندان از الحدیده شده و از آن‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند، همچنان که مساجد و محله‌های مسکونی را در نبردها به کار می‌گیرند».

او تاکید کرد که ائتلاف عربی به جامعه جهانی درباره حفاظت از جان غیر نظامیان، تضمین‌های لازم را داده است. او افزود که ائتلاف، طرح‌هایی بشر دوستانه و توسعه‌ای برای پس پایان عملیات الحدیده دارد.

پیش از این سرتیپ عبدالسلام الشحی فرمانده نیروهای ائتلاف عربی در ساحل غربی یمن اعلام کرده بود که نیروهای یمنی با پشیتبانی ائتلاف عربی، فرودگاه الحدیده را به طور کامل از حضور شبه‌نظامیان حوثی پاکسازی کردند.

سرتیپ عبدالسلام الشحی در ویدیویی که آن را خبرگزاری رسمی امارات (وام) در حساب توئیتر خود منتشر کرده می‌گوید: «فرودگاه الحدیده با مشارکت گردان‌های غولپیکران و با پیشتیبانی نیروهای ائتلاف آزاد شد». او افزود: «فرودگاه به طور کامل از حضور شبه‌میان حوثی پاک‌سازی شد».

او ادامه داد که نیروهای ارتش یمن، پیشروی خود را برپایه نقشه وضع شده تا «آزاد سازی کامل الحدیده» از تصرف شبه‌نظامیان، ادامه خواهند داد.

الشحی با اشاره به تلفات وارد آمده به شبه‌نظامیان حوثی گفت: «بیش از 250 (شبه نظامی) کشته و 85 تن از آن‌ها اسیر شدند».
او با بیان این‌که شبه‌نظامیان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند گفت: «یکی از تانک‌ها در یکی از منازل مستقر شده بود و به سمت فرودگاه گلوله شلیک می‌کرد».