.
.
.

استقبال امارات از تلاش‌‌های سازمان ملل برای قانع کردن حوثی‌ها به تحویل الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات، روز یکشنبه 17 ژوئن اعلام کرد کشور متبوعش از تلاش‌های مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن برای قانع کردن حوثی‌ها برای تحویل بندر و شهر الحدیده به نیروهای منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن استقبال و حمایت می‌کند.

وزیر مشاور اماراتی در سلسله توئیت‌های خود نوشت:«امارات از تلاش‌های خستگی ناپذیر فرستاده سازمان ملل در قانع کردن حوثی‌ها به زمین گذاشتن سلاح هایشان و ورود به مذاکرات سیاسی تشکر می‌کند».

قرقاش در توئیت‌هایش نوشت:«اخبار خوبی از صنعا شنیده می‌شود».

وزیر مشاور امارات افزود:«اهالی الحدیده خواهان رهایی از حوثی‌ها هستند و ائتلاف عربی به آمادگی خود از نظر تجهیزات نظامی و رساندن کمک‌های انسانی برای تحقق خواسته مردم الحدیده ادامه خواهد داد».

فرستاده سازمان ملل به یمن در صنعا ماموریت تعیین کننده که شاید آخرین فرصت دیپلماتیک برای دستیابی به توافق بر سر بندر الحدیده و اجتناب از جنگ خونبار باشد را آغاز کرده است . فرستاده سازمان ملل به حوثی‎ها پیشنهاد داده تا شهر و بندر الحدیده را تحویل دولت قانونی داده و اسلحه خود را زمین بگذارند و در مقابل در تشکیل دولتی مشترک سهیم باشند.

این در حالی است که درگیری‌ها در محور ورودی جنوبی شهر الحدیده در جریان است و نیروهای دولت قانونی یمن فرودگاه الحدیده را از دست حوثی‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران خارج کردند.

حوثی‌ها گفته‌اند که پیشنهاد فرستاده سازمان ملل را تا روز یکشنبه بررسی خواهند کرد.

شهر الحدیده مهمترین بندری است که تاکنون در کنترل حوثی‌ها بوده است. اکثر کمک‌ها، کالاهای تجاری و مواد غذایی برای میلیون‌ها تن از ساکنان این کشور از طریق آن وارد یمن می‌شود. اما حوثی‌ها از این بندر برای قاچاق اسلحه از ایران و تهدید کشتیرانی بین المللی استفاده کردند به هعمین دلیل ائتلاف عربی و نیروهای دولت قانونی یمن تصمیم به آزادسازی آن از دست این گروه گرفتند.

نیروهای مورد حمایت ائتلاف عربی روز شنبه به منطقه‌ای در 10 کیلومتری دروازه جنوبی فرودگاه الحدیده واقع در جنوب این شهر رسیدند و درگیری‌های شدیدی با شبه نظامیان کودتاگر حوثی در آنجا به وقوع پیوست.

روز شنبه نیز مرکز اطلاع رسانی نیروهای قانونی یمن مورد حمایت ائتلاف عربی اعلام کردند، فرودگاه الحدیده را آزاد کنند و تیم های مهندسی در راستای پاکسازی فردوگاه و اطراف آن از مین و بمب های کاز گذاشته شده وارد عمل شده‌اند.

منابع در نیروهای دولت قانونی به ریاست عبدربه منصور هادی در عین حال به خبرگزاری فرانسه گفتند، درگیری‌های پراکنده‌ای در اطراف شهر الحدیده در جریان است شهر و بندر الحدیده در محاصره دریایی و زمینی قرار گرفته است و حوثی‌ها هیچ راهی برای جلوگیری از سقوط شهر به دست نیروهای دولت قانونی ندارند.