.
.
.

اختلاف ميان حوثی‌‌ها در باره پیشنهاد تحویل شهر الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع یمنی روز یکشنبه 17 ماه ژوئن 2018 از اختلاف شدید میان رهبران حوثی‌ها در باره پیشنهاد مارتین گریفیتس، مبنی بر تحویل مسلمت آمیز الحدیده به نیروهای دولت قانونی یمن که بندر وشهر را به طور کامل محاصره کرده‌اند، خبر دادند.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، که اکنون در صنعا در حال مذاکره با رهبران حوثی‌هاست، به این گروه پیشنهاد داده که شهر و بندر الحدیده را بدون خونریزی به نیروهای ملی یمن و ائتلاف عربی تحویل دهند.

نیروهای ائتلاف عربی و ارتش یمن با کنترل مناطق ساحلی و قطع کامل راه‎های ارتباطی الحدیده این شهر و بندر آن را به محاصره کامل درآوردند. ارتش ملی یمن روز شنبه فرودگاه بین المللی الحدیده را به کنترل خود درآورد.

منابع نزدیک به رهبران حوثی‌ها می‌گویند، اختلاف شدیدی میان رهبران ردیف اول این گروه در باره آنچه در الحدیده می‎گذرد، بوجود آمده است. برخی رهبران این گروه از فروپاشی سریع نیروی دفاعی آنها در الحدیده و تحمل تلفات سنگین ومتوالی در همه جبهه ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند نباید فرصت دیدار نماینده سازمان ملل متحد و پذیرش پیشنهاد او مبنی به تسلیم شهر در مقابل برخی امتیازات را از دست بدهند.نماینده سازمان ملل به حوثی‌ها گفته است در برابر تحویل مسالمت آمیز شهر تضمین‌هایی به آنها خواهد داد البته این تضمین‌ها هنوز مشخص نشده که چیست. در حالی که برخی از آنها خروج از الحدیده را چه به صورت صلح آمیز و چه از طریق شکست نظامی به معنای پایان وجود آنها در عرصه سیاسی یمن است.

این منابع افزودند: «اظهارات محمد عبدالسلام سخنگوی حوثی‌ها، و پیشداوری های او در مورد شکست مأموریت فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به صنعا وعدم پذیرش پیشنهاد تحویل شهر الحدیده، ناشی از اختلافات شدید میان رهبران حوثی است. گرچه مارتین گریوت، پیش از سفر خود برای بحث در مورد این پیشنهاد، از دریافت پیام‌های مثبت از رهبران حوثی خبر داده بود».

به گفته این منابع، جناح حوثی مخالف پیشنهاد تحویل الحدیده مطمئن است که آنها نمی‌توانند از طریق جنگ جلوی سقوط شهر در عملیات آزادسازی آن بوسیله نیروهای ارتش ملی یمن و ائتلاف عربی را بگیرند اما آنها بر روی تحولات خارجی و فشار جامعه بین المللی از طریق مطرح کردن مسائل بشردوستانه برای متوقف کردن عملیات نظامی دولت قانونی شرط بندی می کنند.

به گزارش منابع مطلع مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل روز شنبه وارد صنعا شد او خواستار ملاقات با عبدالمالک حوثی رهبر کودتگران شده است فرستاده سازمان ملل از مذاکره با دیگر اعضای حوثی امتناع کرده و بر این باور است که او باید با رهبر آنها صحبت کند تا پیشنهاد تحویل مسالمت آمیز الحدیده را با او مطرح کند.

این تحولات پس از آن صورت گرفت که ارتاش ملی یمن با پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی روز چهارشنبه عملیات آزادسازی الحدیده را اعلام کرد. ارتش یمن تمام مناطق اطراف الحدیده را به کنترل خود درآورد و فرودگاه را نیز از کنترل حوثی‌ها خارج کرد.