.
.
.

یمن.. آزادسازی فرودگاه حدیده و آغاز مین زدایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز اطلاع‌رسانی ارتش ملی یمن، روز شنبه شانزدهم ژوئن اعلام کرد که فرودگاه بین‌المللی حُدیده از دست شبه‌نظامیان حوثی حمایت شده از ایران، آزاد شد.

به گزارش العربیه، ارتش یمن اعلام کرد که با حمایت نیروهای مقاومت و ائتلاف عربی به رهبری سعودی، فرودگاه حدیده از دست کودتاچیان حوثی آزاد شد.

در همین حال، گروه مهندسی وابسته به ارتش یمن، پاکسازی فرودگاه حدیده از مین و بمب‌ را آغاز کردند.

شامگاه روز جمعه، نیروهای مقاومت، ورودی فرودگاه را به کنترل خود درآورده بودند. این امر باعث شد تا مواضع حوثی‌ها در داخل فرودگاه، مستقیما تحت هدف نیروهای مقاومت قرار بگیرند.

گفتنی است که عملیات آزادسازی حدیده، در سیزدهم ژوئن به منظور آزادسازی این استان که در حدود سه سال است در اشغال حوثی‌ها قرار گرفته، آغاز شد.

فرودگاه حدیده، در ده کیلومتری بندر استراتژی این شهر قرار دارد. حدیده دومین بندر مهم و تنها شاهرگ حیاتی انتقال سلاح از سوی ایران به حوثی‌ها است.

در کنار این فرودگاه نیز، یک پایگاه نظامی قرار دارد که تعدادی لشکر ویژه دفاع هوایی قرار دارد که حوثی‌ها آنها را در مدت سه سال گذشته، به شبه‌نظامیان تبدیل کردند.

کارشناسان نظامی بر این باورند که کنترل فرودگاه حدیده، جاده میان این شهر و صنعا پایتخت یمن به کنترل نیروهای مقاومت درآمد و به این ترتیب عملیات امدادرسانی به نیروهای حوثی در صنعا قطع شد و محاصره آنها تنگ‌تر شده است.