فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ماجرای نوجوانی که شنا کنان دور کعبه طواف کرد

  منبع: العربیه.نت فارسی

  یک نوجوان 12 ساله بحرینی به نام علی العوضی 77 سال پیش و زمانی که به دلیل باران‌های شدید در مکه، بخش قابل توجهی از مسجد الحرام و کعبه به زیر آب رفته بود، هفت بار به دور کعبه شنا کرد و طواف به جا آورد.

  در سال 1941 میلادی باران‌های شدیدی در مکه بارید و صحن طواف کعبه بیش از یک و نیم متر به زیر آب رفت. آب باران در آن سال کاملا حجر الاسود را پوشاند و آن را به زیر آب برد.

  یک دانش‌آموز 12 ساله بحرینی به نام علی العوضی در آن سال شناکنان به دور کعبه طواف کرد. العوضی در میانه سال 2015 درگذشت.

  تصویری از العوضی به جای مانده که او را شناکنان به دور کعبه نشان می‌دهد. با این حال او اولین کسی نیست که عبادت هنگام شنا را تجربه کرده و در کتب تاریخ ذکر شده که یکی از اصحاب پیامبر به نام عبدالله بن الزبیر بن العوام نیز شناکنان به دور کعبه طواف کرده بود.

  در سال 1941 بخش‌هایی از سعودی و به ویژه مکه شاهد یک هفته باران بدون وقفه بود که به طور شبانه‌روزی ادامه یافت. در آخرین روز باران علی العوضی به همراه برادرش، دو تن از دوستانش و معلمش تصمیم گرفتند به کعبه رفته و آب گرفتگی خانه خدا را از نزدیک ببینند. این دانش‌آموز 12 ساله که شناگر ماهری بود پیشنهاد داد شناکنان کعبه را طواف کنند و پس از آن به همراه برادرش و یکی از دوستانش به درون آب پریدند.

  تصویری که از علی العوضی ثبت شده، او را در نزدیکی مقام ابراهیم نشان می‌دهد. در آن لحظه دوستش و برادرش در کنار درب کعبه نشسته بودند تا استراحت کنند.

  در کتب تاریخ آمده است که پیش از بعثت رسول اکرم، کعبه به دلیل ریزش باران‌های شدید ویران شد و او در بازسازی آن شرکت کرده و حجر الاسود را در جای خود نهاد.

  عبدالله بن الزبیر بن العوام اولین کسی بود که شناکنان به دور کعبه طواف کرد. ابن أبي الدنيا روایت کرده است: «چیزی از عبادت نبود که ابن زبیر آن را انجام ندهد. خانه کهن را سیل گرفت و من دیدم که ابن الزبیر شناکنان طواف می‌کرد».

  در کتاب كتاب كشف الخفاء ومزيل الإلباس آمده است که یکی از علماء به نام البدر بن جماعة نیز شناکنان خانه خدا را طواف کرد و هر گاه به نزدیکی حجر الاسود می‌رسید، به زیر آب می‌رفت تا حجرالاسود را ببوسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران