.
.
.

ائتلاف عربی: حوثی‌ها تمام تلاش‌های سیاسی برای واگذاری الحدیده را ناکام گذاشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف عربی چهارشنبه 13 ژوئن شبه‌نظامیان حوثی را به بی‌اعتنایی به ضرب‌الاجل‌های تعیین شده، ناکام گذاشتن تمامی تلاش‌های سیاسی برای واگذاری بندر الحدیده و جلوگیری از خروج غیرنظامیان از این شهر متهم کرد.

به گزارش العربیه سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن ضمن اعلام اینکه شبه‌نظامیان حوثی مانع از خروج غیرنظامیان از شهر الحدیده می‌شوند تاکید کرد، نیروهای ائتلاف و ارتش یمن از چندین محور عملیاتی به سوی شهر الحدیده در حال پیشروی هستند که مهمترین آنها محور فرودگاه الحدیده است.

وی در ادامه توضیح داد شبه‌نظامیان حوثی مانع از خروج اهالی از شهر شده و مین‌های زیادی را در محیط شهر الحدیده کار گذاشته‌اند که این امر با توجه به تلاش نیروهای ائتلاف برای اجتناب از وقوع تلفات در بین غیر نظامیان، باعث شده تا پیشروی‌ها در بعضی مناطق با احتیاط انجام شود.

سرهنگ المالکی تاکید کرد که ائتلاف عربی طرح عملیاتی فراگیری را در دست دارد و خود را برای تعامل با هرگونه سناریوی احتمالی میدانی آماده کرده است. وی در ادامه افزود در عملیات ائتلاف عربی برای آزادسازی الحدیده «در تمامی جبهه‌ها از شبه‌نظامیان حوثی اسیر گرفته شده است».

وی همچنین تاکید کرد ائتلاف عربی طرح‌هایی را برای انجام کمک‌های انسانی و امدادرسانی در شهر بندری الحدیده در دست دارد.

المالکی همچنین تشدید کرد که الحدیده سرآغازی برای انجام عملیات آزادسازی دیگر استان‌های واقع در ساحل غربی یمن خواهد بود.

سحرگاه چهارشنبه، عملیات «پیروزی زرین» با پشتیبانی ائتلاف عربی به منظور آزادسازی شهر و بندر الحدیده پس از آن آغاز شد که بنا بر اعلام دولت یمن، «شبه‌نظامیان حوثی، از پذیرش راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و خروج از بندر الحدیده سر باز زدند».

چند ساعت پس از آغاز این عملیات، نیروهای ارتش و مقاومت مردمی یمن با پشتیبانی نیروهای ائتلاف عربی، در پی مقاومت ضعیف شبه‌نظامیان حوثی و فروپاشی خطوط دفاعی آنها، با سرعت به سوی مناطق مشرف بر فرودگاه الحدیده پیشروی کردند.