.
.
.

فرستاده پیشین سازمان ملل در امور یمن، وزیر امور خارجه موریتانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده پیشین سازمان ملل در امور یمن، از سوی محمد ولد عبدالعزیز، رئیس‌جمهوری موریتانی به عنوان وزیر امور خارجه و همکاری‌ جدید این کشور انتخاب شد.

رئیس‌جمهوری موریتانی در چارچوب تغییراتی که در ساختار کابینه کشورش انجام داد، اسماعیل ولد الشیخ احمد برای وزارت امور خارجه و همکاری موریتانی انتخاب کرد.

علاوه بر تعیین وزیر امور خارجه و همکاری جدید موریتانی، وزارتخانه‌های فرهنگ و هنرهای دستی با وزارت روابط پارلمانی ادغام و محمد امین ولد الشیخ به عنوان وزیر این وزارتخانه جدید و سخنگوی دولت موریتانی تعیین شد. اسلک ولد احند ازید بیه وزیر پیشین امور خارجه و همکاری، هاوا تاندیا، وزیر روابط پارلمانی و جامعه مدنی، میمونه بنت التقی، وزیر کودکی و خانواده و محمد ولد جبریل وزیر جوانان از کابینه دولت موریتانی کنار گذاشته شدند.

اسماعیل ولد الشیخ دیپلمات و اقتصاددان اهل موریتانی است که در 9 نوامبر 1960 در نواکشوط به دنیا آمد. او در رشته اقتصاد از دانشگاه مون پیلیه فرانسه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد و پس از آن در دانشگاه منچستر و در مقطع کارشناسی ارشد توسعه منابع انسانی تحصیل کرد. او تحصیلات عالی خود در زمینه اقتصاد را در دانشگاه ماستریخت هلند ادامه داد. ولد الشیخ به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسوی مسلط است.

اسماعیل ولد الشیخ از سال 2008 تا 2012 هماهنگ‌کننده برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل در سوریه بود. از سال 2012 تا 2014 در همین سمت در کشور یمن فعالیت کرد. در سال 2014 ولد الشیخ به عنوان معاون فرستاده ویژه سازمان ملل در لیبی تعیین شد. دبیرکل سازمان ملل در دسامبر 2014 او را به عنوان نماینده خود برای هماهنگی برنامه مبارزه با ویروس ایبولا برگزید. در 25 آوریل 2015 اسماعیل ولد الشیخ به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن انتخاب شد. پیش از او، جمال بن عمر، دیپلمات مغربی و پس از او مارتین گریفیتس دیپلمات سابق بریتانیایی این سمت را بر عهده داشتند.