.
.
.

نشست مکه...کمک 2.5 میلیارد دولاری کشورهای عربی خليج به اردن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سران کشورهای عربی سعودی، کویت، امارات و اردن که شامگاه یکشنبه برای بحث و بررسی راه های غلبه بر بحران اقتصادی اردن و ارائه کمک‌های مالی به اقتصاد این کشور در مکه نشست برگزار کردند، پس از پایان اجلاس اعلام کردند، 2.5 میلیارد دلار کمک مالی به اردن تقدیم کردند.

که روز یکشنبه 10 ژوئن شاهد اجلاس چهارگانه کشورهای عربی کویت، ابوظبی، سعودی و اردن بود. این اجلاس که به «اجلاس مکه» معروف شد با هدف ارائه کمک مالی به اردن برگزار شد.

در این کنفرانس که به دعوت ملک سلمان پادشاه سعودی و با حضور ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، شیخ صباح احمد الصباح، امیر کویت و شیخ محمد بن زاید، ولی‌عهد ابوظبی، برگزار شد، راه‌های حمایت از اردن برای غلبه بر بحران اقتصادی این کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر ملک عبدالله دوم پادشاه اردن از دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز همتای سعودی خود برای حضور در نشست مکه استقبال کرده و بعد از ظهر روز یکشنبه وارد مکه شد. در بیانیه دفتر پادشاهی اردن آمده است که حسین بن عبدالله ولیعهد اردن نیز در کنار پادشاه این کشور در نشستی که برای بررسی راهکار‌های ارائه حمایت از اردن بعد از اعتراضات اخیر برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. اعتراضاتی که با کناره گیری دولت هانی الملقی همراه شد و عمر الرزاز مسئول تشکیل کابینه جدید شد. الرزاز اعلام کرده که قانون مالیات‌ها که باعث بروز این اعتراضات شده را لغو می‌کند.

دعوت ملک سلمان که پس از بحران اردن اعلام شد و اعلام آمادگی کشورهای خلیج برای کمک به امان به اردنی‌ها امیدواری بخشید. برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که پادشاهی سعودی به همراه دیگر کشورهای خلیج با ارائه کمک‌های مالی به اردن می‌توانند مشکلات اقتصادی این کشور را حل کنند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی، در اولین واکنش به ابتکار پادشاه سعودی در صفحه توییتر خود نوشت:«ابتکار خادم حرمین شریفین برای حمایت از اردن، بیانگر تلاش پادشاهی سعودی برای ثبات، امنیت و توسعه کشورهای عربی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم