.
.
.

العبادی: تنها دادگاه فدرال اختیار تصمیم درباره برگزاری مجدد انتخابات عراق را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحدیثی سخنگوی حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دوشنبه 11 ژوئن به خبرگزاری رویترز گفت که دادگاه عالی فدرال، تنها نهادی است که می‌تواند برای برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی تصمیم گیری کند.

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که بامداد یکشنبه، انبارهای محل نگهداری صندوق‌های رای انتخابات پارلمان عراق که 12 مه گذشته برگزار شده بود، در آتش سوخت. آتش سوزی پس از مصوبه پارلمان مبنی بر بازشماری دستی آرا، صورت گرفت.

الحدیثی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که نظر نخست‌وزیر درباره فراخوان پارلمان برای برگزاری دوباره انتخابات چیست؟ گفت: «دادگاه فدرال تنها نهادی است که می‌تواند در این باره تصمیم بگیرد. نه دستگاه اجرایی و نه هیچ نهادی دیگری در این باره اختیاری ندارند».

در انباری که در آن آتش سوزی روی داد، حدودی نیمی از صندوق‌های رای نگهداری می‌شود.

سعد کاکائی عضو شورای کمییون انتخابات در این باره گفت: «آتش‌سوزی روی داده، جنایتی زشت در حق رای دهندگان عراقی است.

مقام‌های ذی‌ربط باید هرچه سریع‌تر تمام تدابیر لازم را برای تحقیق در این جنایت، اتخاذ کنند و دلایل آتش‌سوزی و زیان‌های وارده را که تا کنون واضح نیست، روشن کنند».

او افزود: «تصمیم لغو انتخابات پس از این آتش‎‌سوزی، در دست کمیسیون انتخابات نیست بلکه این تصمیم را تنها دستگاه قضایی و دادگاه فدرال می‌توانند بگیرند. تصمیم‌گیری در این باره هم پس از ارزیابی زیان‌های ناشی از آتش‌سوزی و مقدار آرای سوخته، گرفته خواهد شد».
انبار آتش‌گرفته متعلق به وزارت بازرگانی عراق است.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق خواستار برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی شده بود.