.
.
.

طرح جدید صلح در یمن.. آتش بس در ازای تحویل موشک‌های بالستیک حوثی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری روز پنجشنبه 7 ژوئن از طرح جدید صلح در یمن با که ابتکار فرستاده سازمان ملل متحد در این کشور ارائه شده است، خبر دادند.

فرستاده سازمان ملل این طرح را با هدف پایان دادن به جنگ در یمن و تشکیل دولتی انتقالی در این کشور ارائه داده است. به موجب این طرح جدید شبه نظامیان حوثی از موشک‌های بالستیک خود در مقابل اعلام آتش‌بس از سوی ائتلاف عربی و ارتش ملی یمن، صرف‌نظر کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در متن این طرح آمده است:« تمام طرف‌های نظامی درگیر که تابع دولت قانونی یمن نیستند باید اسلحه سنگین و متوسط خود را از جمله موشک‌های بالستیک را به طور منظم و برنامه ریزی شده تسلیم دولت کنند.

نماینده سازمان ملل گفته است هیچ کدام از گروه‌های مسلح از خلع سلاح مستثنی نیستند. در این طرح همچنین برنامه‌ای برای تشکیل دولت انتقالی در نظر شده است . طبق طرح جدید همه طرف‌های سیاسی باید به اندازه کافی در تشکیل دولت حضور داشته باشند.

در متن طرح به مشارکت حوثی‌ها اشاره شده است و گفته شده که حوثی‌ها بدون مشارکت در حکومت آینده از صنعا خارج نخواهند شد.

پیش نویس طرح صلح کنونی یمن که به وسیله مارتن گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن تدوین و ارائه شده است تا اواسط ماه ژوئن به عنوان چارچوبی جدید برای مذاکرات تبدیل خواهد شد.

از طرفی انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات عربی متحده روز گذشته چهارشنبه در یک گفتگوی خبری بر حمایت کشورش از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل متحد به یمن تاکید کرد.

قرقاش در گفتگو با روزنامه «ذاناشنال» اماراتی که به زبان انگلیسی منتشر می‌شود، گفت:«از ناحیه سیاسی حمایت از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل متحد ضروری است. این رویکرد در آخر منجر به انتقال به سوی نظام جدید سیاسی خواهد شد. البته واضح است که در سایه تلاش‌های سازمان ملل متحد عملیات نظامی و سیاسی منجر به عقب نشینی حوثی‌ها از مراکز مسکونی خواهد شد».

لازم به ذکر است که تمامی تلاش‌ها برای پایان دادن به نزاع در گذشته با شکست مواجه شده بود و هنوز معلوم نیست که آیا این طرح جدید صلح تا چه اندازه شانس موفقیت را خواهد داشت.
آخرین دور از مذاکرات میان حوثیها و دولت یمن در اوت 2016 در کویت با حمایت سازمان ملل متحد برگزار شد.