فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سیاست حوثی‌ها در تعامل با مردم صنعا: بجنگید تا غذا دریافت کنید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شبه‌نظامیان حوثی با ممانعت از رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به روستاهای فقیر حومه صنعاء پایتخت یمن که از مشارکت در جنگ علیه نیروهای دولتی سرباز زده‌اند، این روستاها را در «محاصره» قرار داده است.

  به گزارش منابع محلی، پیکارجویان حوثی با برپا کردن ایست‌های بازرسی در نقاط مختلف، اجازه رسیدن کمک‌های بشردوستانه به روستاهایی که ساکنانشان در جنگ در جبهه‌های ساحل غربی یمن علیه نیروهای دولتی شرکت نمی‌کنند را نمی‌دهد.

  رسانه‌های محلی یمن گزارش دادند که مردم فقیر و جنگ‌زده روستاهای شهرستان‌های خولان، ارحب، سنحان در استان صنعاء به دلیل عدم مشارکت فرزندانشان در جنگ، از کمک‌های مردمی محروم شده‌اند.

  وبگاه یمن مونیتور نیز گزارش کرد محمد خالد، معلم یکی از روستاهای حومه شهرستان سنحان، در این‌باره گفت: «آن‌چه امروز رخ می‌دهد، محاصره روستای ما و تعدادی دیگر از روستاهای اطراف است. ممانعت از رسیدن کمک‌های بشر دوستانه نشانگر کینه آنها نسبت به ماست.

  این معلم روستایی افزود: «ما همه پیشنهادات ارائه شده، در قبال ارسال فرزندانمان به جبهه‌های نبرد را رد کردیم. آنها به شیوخ و خردمندان منطقه فشار آوردند اما همه روستاها پیشنهادات را رد کردند، زیرا که در گذشته تعدادی از جوانان بدون اجازه والدینشان ناپدید شدند و پس از مدتی خوابیده در تابوت به ما تحویل داده شدند.»

  یک ایست بازرسی حوثی‌ها در ورودی صنعاء، پایتخت تخت تصرف حوثی‌ها، که با نام ایست بازرسی«ابوهاشم» شناخته می‌شود، به یکی از نهادهای بشردوستانه پیشنهاد کرده در ازای به دست آوردن نصف کمک‌های بشردوستانه صدور اجازه عبور این کمک‎ و رسیدنشان به نقاط محروم را صادر می‌کند.

  از سوی دیگر یک تاجر یمنی در صنعاء فاش کرد که در روزهای گذشته از بازرسان حوثی 2000 بسته خریده است که وزن هر کدام از آنها 50 کیلوگرم بوده و حاوی کمک‌های غذایی بوده‌اند. به گفته این تاجر یمنی روی این بسته‌ها علامت برنامه غذا سازمان ملل وجود دارد.

  مارک لوکوک، هماهنگ‌کننده امور انسانی و امدادی سازمان ملل در شرایط بحرانی، پیکارجویان حوثی را متهم کرد که موانع بیشتری در مسیر فعالیت‌های سازمان‌های امداد تراشیده و در فعالیت‌های این نهادها در مناطق تحت سیطره حوثی‌ها دخالت می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران