.
.
.

ولید معلم : حضور ایران در سوریه قانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر خارجه سوریه اعلام کرد،‌ روز شنبه 2 ژوئن با دفاع از حضور نظامی ایران در سوریه گفت، حضور ایران برخلاف آمریکا و ترکیه قانونی است.

المعلم گفت سوریه در حال مذاکره در باره جبهه جنوبی است و از آمریکا خواست تا خاک این کشور را ترک کند.

ولید معلم،‌ وزیر خارجه سوریه گفت:«ماموریت استفان دی‌میستورا،‌ فرستاده سازمان ملل به سوریه تسهیل رایزنی‌هایی است که در چارچوب کمیته بررسی قانون اساسی کنونی انجام خواهد شد و از آن فراتر نمی‌رود.»

وی تاکید کرد، تبلیغات رسانه‌ای غرب و آمریکا پیرامون حضور ایران نادرست است و بر خلاف حضور ترکیه، آمریکا و فرانسه، حضور ایران در خاک سوریه قانونی است.

وزیر خارجه سوریه در کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد، لیست اسامی اعضای کمیته بررسی قانون اساسی کنونی تحت حمایت دولت این کشور به سفرای روسیه و ایران در دمشق تحویل داده شد.

المعلم در پاسخ به توافق‌نامه‌ای مبنی بر خروج ایرانی ها از جنوب سوریه، تصریح کرد، ایران حضور نظامی در سوریه ندارد و تنها مستشاران نظامی که در کنار نیروهای این کشور و با هماهنگی با ارتش آن فعالیت می‌کنند،‌ در کشور هستند.

وی در این گفت‌وگوی مطبوعاتی گفت، توافق شد که اسامی که دولت سوریه در کمیته بررسی قانون اساسی از آنها حمایت می‌کند را به ایران و روسیه ارسال کنیم و سپس لیست را به استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه بفرستیم.

معلم تصریح کرد، سوریه کشوری با تمامیت ارضی است و در مبارزه با تروریسم با هر کشوری که بخواهد همکاری خواهد کرد.

وی گفت: دولت سوریه به بازگرداندن آوارگان سوریه به دیار خودشان مشتاق است و همه تسهیلات را برای کسانی که تمایل به بازگشت دارند، ارائه خواهیم کرد. صحبت‌ها درباره تغییر جمعیتی در سوریه عاری از صحت است.

وزیر خارجه سوریه ادامه داد، قانون اساسی 2012 از بهترین قوانین اساسی در منطقه است و ماموریت کمیته بررسی قانون اساسی بررسی این قانون است که در کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوری سوری در سوچی روسیه به تصویب رسید.

وی در این کنفرانس مطبوعاتی گفت، حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است و باید از منطقه التنف و سراسر خاک سوریه خارج شوند.

وی ترکیه را دشمن حمله‌گر به سوریه عنوان کرد و نه این کشور و نه ایالات متحده هیچ حقی ندارند که پیرامون هیچ یک از شهرهای سوریه مذاکره کنند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: هر وجب از سرزمین خود را آزاد خواهیم کرد.

وی گفت: هنوز با نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکا هستند مذاکره‌ای را شروع نکرده‌ایم و بشار اسد زمانی که گفت این نیروها باید یا در مذاکره یا در جنگ مشخص عمل کنند منظورش را صریح گفت. روز به روز وضعیت میدانی نیروهای ما بهتر می‌شود.

ایالات متحده به رژیم اسد هشدار داد که چنانچه به همپیمانان کرد این کشور حمله کند با پیدآمدهای بسیار بدی روبرو خواهد شد.