.
.
.

خروج مشاوران نظامی ایران از «تل‌رفعت» در جنوب سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه 3 ژوئن 2018 از خروج مشاوران نظامی ایرانی از تل‌رفعت واقع در حومه شمالی شهر حلب و انتقال آنها به سوی شهرهای نبیل و الزهرا خبر داد.

پایگاه نظامی حمیمیم روسیه در سوریه، روز گذشته بر صفحه فیسبوک خود از امضای یک توافقنامه میان اسرائیل و روسیه مبنی بر خروج نیروهای ایرانی حامی بشار اسد از مرزهای جنوبی و انتقال آنها به عمق خاک سوریه خبر داد.

پایگاه الحمیممم اعلام کرد که این توافق طی روزهای آینده عملی خواهد شد. این در حالی است که ایران و سوریه این توافقنامه را تکذیب کردند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، گفته است هیچ نیروی نظامی ایرانی، حتی نیروی مستشاری، در جنوب سوریه حضور ندارد. شمخانی گفت مستشاران ایرانی به حمایت از بشار اسد ادامه خواهند داد. وی از تلاش‌های روسیه برای مبارزه با «تروریست‌ها» حمایت کرد.

شمخانی اسرائیل را به قتل مستشاران ایرانی در سوریه متهم کرد.

رسانه‌های اسرائیلی طی روزهای گذشته از مذاکرات میان تل‌آویو و مسکو در باره اخراج ایرانی‌ها از مناطق نزدیک مرز اسرائیل با سوریه خبر داده‌اند.

وزیر خارجه سوریه نیز با نفی خبر وجود چنین توافقنامه‌ای مبنی بر خروج ایرانی‌ها از جنوب سوریه گفت:«ایران حضور نظامی در سوریه ندارد و تنها مستشاران نظامی که در کنار نیروهای این کشور و با هماهنگی با ارتش آن فعالیت می‌کنند،‌ در کشور هستند».

المعلم تاکید کرد، تبلیغات رسانه‌ای غرب و آمریکا پیرامون حضور ایران نادرست است و بر خلاف حضور ترکیه، آمریکا و فرانسه، حضور ایران در خاک سوریه قانونی است.