فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گروه‌های فلسطینی در غزه با آتش‌بس مشروط به پایبندی اسرائیل موافقت کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گروه فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، چهارشنبه 30 مه اعلام کرد به توافقی برای بازگشت به تفاهمات آتش‌بس با اسرائیل دست یافته است.

  سه‌شنبه، درگیری نظامی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها روی داد که بزرگترین موج خشونت میان دو طرف از سال 2014 به شمار می‌آید.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، خلیل الحیه عضو دفتر سیاسی حماس گفت: «پس از آن‌که مقاومت فلسطینی موفق به مقابله با تجاوز اسرائیل و تغییر قواعد جنگ شد، میانجی‌گران مصری دخالت کردند».

  او افزود: «چنانچه اسرائیل به آتش‌بس پایبند باشد، گروه‎‌های مسلح در غزه هم به آن پایبند خواهند بود».

  گروه جهاد اسلامی فلسطین هم شامگاه سه‌شنبه از دست یابی به توافق آتش بسی میان گروه‌های فلسطینی و اسرائیل با میان‌جی‌گری مصر به شرط پایبندی اسرائیل، خبر داده بود».


  اما در مقابل نفتالی بینیت از وزرای دولت اسرائیه به رادیو ارتش اسرائیل گفت هنوز توافقی حاصل نشده است.

  اسرائیل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل هم توافق آتش‌بس اعلام شده توسط گروه‌های فلسطینی را رد کرد. کاتز در مصاحبه با رادیو سراسری گفت: «اسرائیل به دنبال بحرانی شدن اوضاع نیست اما طرفی که خشونت را آغاز کرد، باید آن را متوقف کند. اسرائیل بها را به طرفی که آغاز گر شلیک آتش بود، تحمیل خواهد کرد».

  ارتش اسرائیل در حملات شبانه، ده‌ها پایگاه نظامی در غزه را هدف قرار داد. هم‌زمان شلیک راکت و خمپاره به سمت شهرک‌های واقع در جنوب اسرائیل تا ساعت‌های اولیه صبح چهارشنبه ادامه یافت.

  در هفته‌های اخیر مناطق مرزی شاهد تنش بود. فلسطینی‌ها تظاهرات مسالمت‌آمیز بزرگی با هدف پایان دادن به محاصره عزه توسط اسرائیل که از سال 2007 آغاز شده، برگزار کردند.

  دو گروه حماس و جهاد اسلامی شامگاه سه‌شنبه در بیانیه مشترکی، شلیک ده‌ها راکت و خمپاره را «در واکنش به تجاوز اسرائیل» بر عهده گرفتند.

  از جنگ سال 2014، این برای نخستین بار است که دو گروه فلسطینی، مسئولیت حملات مشترک را بر عهده می‌گیرند. نیروی هوایی اسرائیل هم دست به سلسله حملاتی علیه مواضع حماس و جهاد اسلامی در نوار غزه زد.

  ارتش اسرائیل همچنین تهدید کرد در صورت ادامه تنش، رهبران گروه‌های مسلح فلسطینی را هدف قرار خواهد داد. سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد تا زمانی که به گفته او «تروریسم» ادامه یابد، ارتش حملات را متوقف نخواهد کرد. او همچنین تهدید به ترور رهبران گروه حماس کرد و گفت: «رهبران حماس زیر زمین پنهان شده‌اند. آن‌ها دلیل این کا را می‌دانند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران