.
.
.

متهم شدن حوثی‌ها به ارعاب کارمندان سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد، روز جمعه 25 مه 2018، شبه‌نظامیان حوثی را به اعمال محدودیت‌های زیاد علیه کارمندان نیروهای امدادرسانی و سازمان‌های بشردوستانه، بازداست کارمندان و ارعاب آنها در مناطق شمالی تحت کنترل این گروه، متهم کرد.

به گزارش العربیه، مارک لوکوک هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه و کمک‌رسانی، تأکید کرد که حوثی‌ها، محدودیت فعالیت‌های کارمندان سازمان ملل را افزایش دادند.

لوکوک در بیانیه‌ای که سایت سازمان ملل منتشر کرد گفته که نیروهای حوثی، کارمندان انسانی را بازداشت و مورد ارعاب قرار می‌دهند و ویزای آنها را به تأخیر می‌اندازند یا از آن محروم می‌کنند.

او همچنین اظهار داشت که شبه‌نظامیان بر خلاف ارزش‌های انسانی، در برنامه سازمان‌های کمک‌رسانی دخالت می‌کنند.

مقام سازمان ملل افزود که اکنون یک چهارم کودکان یمنی به مدرسه نمی‌روند که علاوه بر محرومیت‌شان از فرصت آموزش، آنها را در معرض خطر بکارگیری در امور نظامی و برخی دیگر از خطرها، قرار می‌دهد. او همچنین گفت که کارمندان از جمله معلمان و کارکنان در امور بهداشت، هنوز حقوق‌های خود را دریافت نکردند.

لوکوک با ابراز نگرانی از اوضاع انسانی در یمن، گفت که بیش از 22 میلیون نفر، به کمک‌های انسانی و حمایت نیاز دارند. نزدیک به 8.4 میلیون از کمبود شدید مواد غذایی رنج می‌برند و در صورت بهبود نیافتن اوضاع، تا پایان سال، 10 میلیون نفر دیگر، به این جمع اضاف خواهند شد.

مقام سازمان ملل، از تصمیم ایجاد پل هوایی پزشکی از صنعا به سعودی و مصر جهت انتقال بیماران صعب العلاج در یمن استقبال کرد.

او از طرف‌های درگیر خواست بدون پیش‌شرطی، برای رسیدن به یک صلح دائم، با سازمان ملل همکاری کنند.