.
.
.

صدر و عبادی به تشکیل ائتلاف نزدیک می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع نزدیک به لیست «نصر»، به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، فاش کرد که تشکیل ائتلاف با لیست «سائرون» به رهبری مقتدی صدر مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

از سوی دیگر، منابع رسانه‌ای گزارش دادند که احزاب اصلی کُرد با میانجیگری ایران، به تفاهم‌هایی با لیست‌های دولت قانون به رهبری نوری المالکی و الفتح به رهبری هادی العامری، رسیده‌اند.

این در حالی است که هوشیاز زیباری وزیر خارجه سابق عراق که یک کُرد است، روز گذشته در گفت‌وگو با العربیه اظهار داشت که احزاب کُرد، با همه جریان‌های سیاسی عراق، در حال گفت‌وگو هستند.

پیش‌بینی می‌شود که ائتلاف بین صدر و عبادی، شماری از نمایندگان اهل سنت و کُردها را در درون خود جای دهد تا ائتلافی بزرگتر ایجاد شده و بتواند حدود 160 کرسی را در داخل پارلمان در بر گیرد. ائتلافی که مأمور تشکیل دولت عراق خواهد شود، باید بتواند 165 نماینده را با خود همراه کند.

پیشتر گزارش‌هایی درباره انحلال لیست النصر به رهبری عبادی منتشر شده بود اما سخنگوی این لیست، چنین اخباری را تکذیب کرد.

در همین حال، روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات خبرهای جدیدی درباره رسیدن به توافق‌هایی میان احزاب کُرد و دو جریان تحت رهبری نوری المالکی و هادی العامری با میانجیگری ایران منتشر کرد. گفته می‌شود که نوری المالکی توانسته 140 نماینده را دور خود جمع کند.

از سوی دیگر، کمیته‌ای که از سوی حیدر العبادی، برای رسیدگی به شکایاتی درباره تخلفات و تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی تشکیل شده، کار خود را آغاز کرد.