.
.
.

سوال سفیر سعودی در آمریکا از ظریف درباره برنامه موشکی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده خالد بن سلمان سفیر سعودی در آمریکا، سوالی از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره برنامه موشکی این کشور مطرح کرد.

شاهزاده خالد بن سلمان در توئیتی که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد نوشت: «از ایالات متحده آمریکا به خاطر اقدام اخیرش تشکر می‌کنیم. تا کنون بیش از 140 موشک بالستیک به سوی اهداف غیرنظامی در پادشاهی عربی سعودی شلیک شد».

اقدامی که شاهزاده خالد بن سلمان اشاره می‌کند، قرار دادن 5 شهروند ایرانی در فهرست تحریم‌های آمریکا به خاطر کمک‌شان به شبه‌نظامیان حوثی در یمن است.

او افزود: «ایران ادعا می‌کند که برنامه موشکی‌اش دفاعی است. از جواد ظریف می‌پرسم چگونه قرار دادن موشک در اختیار شبه‌نظامیان یمنی برای هدف قرار دادن ریاض، دفاع از ایران به شمار می‌آید؟».

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه 22 مه، تحریم‌هایی علیه پنج شهروند ایرانی وضع کرد که می‌گوید در مجهز کردن شبه‌نظامیان حوثی‌ به تکنولوژی و جنگ‌افزارهایی که پس از آن در شلیک موشک به شهرها و زیربناهای نفتی سعودی به کار رفت، نقش ایفا کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا نام این پنج ایرانی را، مهدی آذر پیشه، محمد جعفری، محمود کاظم آباد، جاوید شیر امین و سید محمد تهرانی اعلام کرد.

این گزارش می‌افزاید پنج شهروند ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران هستند؛ چهار نفر او از راه سپاه پاسداران به طور مستقیم با حوثی‌ها همکاری کردند اما محمد تهران از راه سپاه پاسداران به حوثی‌ها کمک مالی رساند.