.
.
.

تصویری...کشتی تفریحی که صدام حسین هیچگاه از آن استفاده نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم اینکه یک دهه از مرگ صدام حسین می‌گذرد، کشتی تفریحی رئیس‌جمهوری عراق کماکان در بندر بصره عراق پهلو گرفته است؛ کشتی با تخت‌خواب‌های کینگ‌ سایز، سرویس بهداشتی طلایی و صندلی ویژه آرایشش هیچ‌گاه فرصت تجربه سفر با رئیس‌جمهوری فقید عراق را به دست نیاورد.

این کشتی تفریحی که «نسیم البصرة» نامگذاری شده، 82 متر طول دارد و در سال 1981 ساخته شد و حالا از امکانات مرفه‌اش راهنمایان دریایی استفاده می‌کنند که وظیفه راهنمایی کشتی‌ها در هنگام ورود و خروج به بندر بصره را دارند.

دولت‌های مختلف عراق پس از صدام کوشیدند راهی برای استفاده از این کشتی و گنج‌های به جا مانده از مردی که روزی حاکم اول و آخر عراق بود، بیابند؛ مردی که در سال 2003 حکومتش به دست آمریکایی‌ها سقوط کرد و خودش سه سال بعد به دار آویخته شد.

این کشتی که سه دهه در خارج از عراق بود و در سال 2010 با حکم دادگاه به عراق بازگردانده شد، کماکان در بندر بصره پهلو گرفته است. سوئیت ویژه صدام حسین در این کشتی تفریحی اتاق‌های غذاخوری و اتاق خواب خاص خود را دارد. علاوه بر این کشتی نسیم البصرة 17 اتاق کوچک دیگر و 18 کابین ویژه خدمه دارد.

نسیم البصره با قیمت 30 میلیون دلار برای فروش عرضه شد ولی دولت عراق نتوانست مشتری برای آن بیابد. در دو سال گذشته این کشتی در اختیار دانشگاه بصره قرار گرفت و از سوی پژوهشگران برای مطالعه زیست دریایی مورد استفاده قرار گرفت.

کاپیتان عبدالزهره عبدالمهدی، ناخدای کشتی نسیم البصره می‌گوید: «از نظر فنی و به ویژه از نظر موتور و توربین‌ها، کشتی تفریحی رئیس‌جمهوری در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و تنها به بازبینی دوره‌ای نیازمند است.»

مقامات عراق تصمیم گرفتند نسیم البصره به شکل دائم در بندر این شهر پهلو بگیرد و به عنوان هتل و استراحتگاه راهنمایان دریایی در بندر بصره استفاده شد، زیرا که بخش اعظم این راهنمایان در شهرهای دوردست زندگی می‌کنند.

همزمان با جنگ ایران و عراق کشتی نسیم البصره در دانمارک ساخته شد و آخرین ایستگاهش قبل از بازگشت به عراق، تفریحگاهی در بندر نیس فرانسه بود. آنجا یک دادگاه دستور توقف کشتی و اعزام آن به عراق را صادر کرد.

نسیم البصره تنها کشتی تفریحی صدام نبود که هیچگاه همسفر رئیس‌جمهوری نشد. پیش از آن کشتی تفریحی المنصور نیز به سرنوشت تقریبا مشابهی دچار شد و در گذرگاه آبی شط العرب که از بصره می‌گذشت توسط جنگنده‌های آمریکایی بمباران شد. پس از سقوط رژیم عراق محتویات کشتی المنصور به سرقت رفت.

صدام در سال 2003 دستور داد کشتی المنصور برای نجات از بمباران هوایی بندر ام القصر که بزرگترین بندر عراق در نزدیکی بصره است را ترک کند و به بصره برود. حملات هوایی آمریکا به داستان کشتی المنصور پایان داد.