.
.
.

تصویری...نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین تحقق دستآورد علمی مشترکی را دنبال می‌کنند که در منطقه بی‌نظیر است.

بر اساس طرحی که اجرای آن آغاز شده دو کشور سعودی و چین به زودی سفری برای مشاهده نیمه تاریک کره ماه از نزدیک در چارچوب اهمیت بخشیدن به سفرهای فضائی دوردست را آغاز می‌کنند.

همکاری میان ریاض و پکن بازتاب اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ای میان دو کشور است که طی سفر اخیر ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی به چین در تاریخ 16 مارس 2017 به امضا رسید، به موجب این تفاهم‌نامه زمینه همکاری سعودی با آژانس فضایی چین برای اکتشاف ناشناخته‌های کره ماه آغاز می‌شود.

به این منظور شهرک علوم و تکنولوژی ملک عبدالعزیز به همراه آژانس فضایی چین در برنامه فضایی شانجی-4 شرکت کرده، مسئولیت مدرن‌سازی و ساخت سیستم تصویربرداری در این پروژه را بر عهده گرفت. این سیستم امکان تصویربرداری نوری از سطح ماه را فراهم آورده، امکان مطالعه ترکیب این کره را میسر می‌کند.

پروژه شانجی-4

پروژه شانجی-4 چندین مرحله دارد و هدف نهایی آن فرود آوردن سفینه فضایی خودکار بر قطب جنوبی کره ماه است. قطب جنوبی ماه منطقه‌ای مفید برای پژوهش‌های علمی برآورد می‌شود. مرحله نخستین این پروژه در 21-5-2018، ساعت 12:3 بامداد با پرتاب سه سفینه فضایی به سوی کره ماه آغاز شد، این سفینه‌ها ماموریت دارند سیگنال‌های دریافتی از سفینه خودکار بر سطح ماه را پس از دریافت و تقویت، به منظور بررسی علمی به سوی ایستگاه زمینی ارسال کنند، آخرین سفینه حامل نتايج اسکن کردن سطح کره ماه برای سعودی است.

در این ماموریت مدار حرکت بر گرد ماه بیضوی خواهد بود و در نتیجه امکان تصویربرداری از سطح آن را با دقت عالی فراهم می‌آورد.

اهداف مشارکت در ماموریت کره ماه

-سازگارسازی و مدرن‌سازی سامانه‌های الکترونیکی و زیرساخت‌ها برای کار در ماموریت‌های فضایی برای اولین بار.
-این مشارکت به منزله نخستین بذر ماموریت‌های اکتشافات فضایی است که تاکنون انجام نشده و یک طراحی برای سامانه‌هایی منحصر به فرد در نوع خود است.
-توسعه زمینه‌های همکاری‌های بین‌المللی.
-توسعه توانمندی‌های مهندسان و پژوهشگران شهرک علوم و تکنولوژی ملک عبدالعزیز در زمینه تکنولوژی‌ها و محیط کار جدید تا نقشی در غنی‌سازی محتوای علمی محلی ایفا کند.
-مشارکت پادشاهی عربی سعودی در کنار جامعه جهانی برای ارایه داده‌های علمی به منظور جمع‌آوری اطلاعات درباره سطح‌های روشن و تاریک کره ماه.

اجزای تشکیل دهنده سامانه‌های سفینه‌ها

اجزای تشکیل دهنده سامانه‌های سفینه‌ها از چند واحد الکترونیکی تشکیل شده است. عملکرد آن در برای تقویت توانمندی‌های سامانه‌های درون سفینه‌ها در زمینه تصویربرداری و ذخیره‌سازی و پردازش تصاویر است. این سامانه متشکل از واحدهای زیر است:

- واحد تصویربرداری (CAM)
- واحد پردازش داده‌ها (CAM-IU)
- واحد واسطه بین سیستم‌های ماهواره‌ای و سیستم بار (INF-UNIT)