.
.
.

مذاکرات ماراتونی برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر در پارلمان عراق به کجا رسید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق، گفت‌وگوها میان ائتلاف‌های راه یافته برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمان آغاز شد؛ فراکسیونی که نخست‌وزیر را نامزد می‌کند و بیشترین نقش را در تشکیل دولت دارد.

در این زمینه، محمد المیاحی سخنگوی جریان الحکمه به رهبری عمار حکیم به العربیه.نت گفت: «صحنه سیاسی عراق شاهد حرکتی ماراتونی برای یافتن نقطه اشتراک‌ها میان فهرست‌ها و ائتلاف‌های سیاسی است تا بتوان فراکسیونی تشکیل داد که پایه‌گذار دولتی فراگیر میان همه طیف‌ها باشد».

المياحی افزود خبرهای منتشر شده درباره ائتلاف میان فهرست‌های الحکمه، سائرون (به رهبری مقتدی صدر)، النصر (به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق) و الفتح (متشکل از گروه‌های شبه‌‎نظامی شیعه عراقی نزدیک به ایران)، دقیق نیست، زیرا به گفته او «گفت‌وگوهای جاری تا کنون به مرحله تشکیل ائتلاف نرسیده است. همچنین ممکن است شاهد پیوستن گروه‌های دیگری به این گفت‌وگوها باشیم».

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق و رهبر ائتلاف النصر در کنار مقتدی صدر
حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق و رهبر ائتلاف النصر در کنار مقتدی صدر

او افزود: «این چهار فهرست بیشترین شمار نمایندگان را در پارلمان دارند و این مساله آن‌ها را وا داشت تا برای ترسیم دورنمایی از دولت آینده، با یکدیگر گفت‌وگو کنند». او یادآور شد: «این مساله به معنی دور نگاه داشتن دیگر فراکسیون‌ها نیست بلکه بر عکس ما سعی می‌کنیم همه طیف‌ها را در تشکیل دولتی که منافع همگان را در نظر بگیرد، شریک کنیم».

المیاحی تاکید کرد که مهم‌ترین مساله در گفت‌وگوها، برنامه دولت، راهکارهای اداره کشور و تصحیح روش‌های قبلی است تا دولت بتواند بهترین خدمات را به شهروندان ارائه دهد.

مقتدی صدر در کنار عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه
مقتدی صدر در کنار عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه

صدر و الفتح به یکدیگر نزدیک نشدند

مقتدی صدر در روزهای گذشته، دیدارهایی با شخصیت‌های مختلف برگزار کرد که شامل عمار حکیم، حیدر العبادی و هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح شد.

در این زمینه، حیدر الساعدی تحلیل‌گر سیاسی عراقی به العربیه.نت گفت: «توئیت مقتدی صدر پس از دیدار العامری نشان دهنده این است که ائتلاف میان چهار گروه بعید خواهد بود چرا که تاکید کرده دولت آینده، به دور از جنگ و صدای گلوله خواهد بود. این بدان معنی است که شاهد نزدیکی صدر به ائتلاف الفتح نخواهیم بود؛ ائتلافی که شاخه سیاسی شبه‌نظامیان حشد الشعبی به شمار می‌آید به ویژه این‌که رهبران الفتح بارها تاکید کرده‌اند بقای توان نظامی حشد الشعبی، شرط اصلی مذاکرات با دیگر ائتلاف‌ها و فراکسیون‌ها است».

مقتدی صدر در توئیت خود نوشته بود: «پس از آن‌که مردم با رای خود، قوه مقننه را بنا کردند... قوه مجریه آینده باید برای مردم پایه‌های عدالت، رفاه و امنیت را بنیان نهد نه این‌که کاخ‌ها و دیوارها را برپا کند. نه به دیوارهای منطقه سبز، نه به فساد، نه به حزب گرایی‌ و نه به زوزه گلوله‌ها. باید لوله تفنگ‌ها شکسته و سر و صدای جنگ خفه شود».