.
.
.

خشم مجری حزب‌الله از اهدای جایزه «کن» به کارگردان لبنانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعطای جایزه داوران به نادین لبکی کارگردان لبنانی در جشنواره بین المللی فیلم «کن» به خاطر کارگردانی فیلم «كفرناحوم»، مردم لبنان را غرق شادی و سرور کرد. بسیاری از لبنانی‌ها با ابراز خوشحالی به هنر سینمای کشورشان افتخار کردند؛ این شادی اما به نظر می‌رسد خشم برخی را در لبنان هم در پی داشت، از جمله یکی از چهره‌های مشهور تلویزیونی حزب‌الله که ناراحتی خود را ابراز کرد.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان در اولین واکنش پس از شنیدن این خبر، ضمن تبریک به این کارگردان زن لبنانی، گفته است این جایزه باعث شادی و افتخاری برای لبنان است.

در حالی که لبنانی‌ها غرق شادی برای دستاورد هنری کشورشان در این جشنواره بین المللی شده بود، یکی از چهره‌های رسانه‌ای حزب الله لبنان از عکس العمل لبنانی‌ها و ابراز شادی‌هایشان خشمگین شد و تویتری علیه آنها منتشر کرد.

خبرنگار و چهره تلویزیونی حزب‌الله در شبکه «المنار» در حساب توئیتری خود نوشت: «برای کسانی که در سخن گفتن از شخصیت‌هایی که باعث سربلندی لبنان از طریق کسب جایزه یا کار دیگری شده‌اند، افراط کرده‌اند می گویم که ای گروه روشن فکر، ای فرزندان فنیقیه، این تصاویری که می‌بینید متعلق به شهدایی است که در جنگ القصیر در سال 2013 شهید شدند. به اعتقادم برای لبنان کافی است که به این شهدا برای همیشه افتخار کند».

توییتر گوینده تلویزیون المنار، باعث عکس العمل شدید لبنانی‌ها شد به طوری که این گوینده با سیل پاسخ‌های دندان شکن مواجه شد.

برخی‌ها توییتر گوینده لبنان را نوعی فتوای تکفیری علیه فعالیت هنری و فرهنگی تلقی کردند و برخی در پاسخ او نوشتند جنگ حزب الله به ما ربطی نداره و نباید مانع افتخار لبنانی‌ها به دستاوردهای هنری کشورشان شود.

5
5


برخی از منتقدان حزب الله به این گوینده گفتند ما دوست نداریم مثل حزب الله فرهنگ مرگ وخون را ترویج کنیم و به آن فخر فروشی کنیم ما فرهنگ دوست داشتن زندگی و هنر را از افتخارات لبنان می‌دانیم.

نه تنها مخالفان حزب الله لبنان از این سخن خشمگین و عکس العمل نشان دادند بلکه حتی همپیمانان این حزب این رفتار ناپسند گوینده تلویزیون لبنان را زیر سوال برده و به او پاسخ دادند.

پاسخ‌های دندان شکن و قوی باعث شد که این گوینده در توییتری دیگر بگوید که او در توییتر خود قصد نداشته که ار ارزش هنری کسی بکاهد و برای آنها آرزوی موفقیت می‌کند.

هیأت داوران هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن به ریاست کیت بلانشت، «کفرناحوم» تازه‌ترین ساخته نادین لبکی بازیگر، کارگردان و نویسنده لبنانی را شایسته دریافت جایزه بزرگ این جشنواره سینمایی دانست. «کفرناحوم» یکی از 21 فیلم بخش مسابقه جشنواره کن بود و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. از «کفرناحوم» به عنوان «فیلمی درآمیخته با مضامین سیاسی» یاد شده است. داستان درباره کودکی است که از پدر و مادرش در دادگاه شکایت می‌کند. لبکی یکی از سه کارگردان زن در هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن است.