.
.
.

اولویت‌ جدید آمریکا در سوریه: بازسازی مناطق آزاد شده از دست داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریکایی روز جمعه 18 می 2018 اعلام کردند که دولت این کشور می‌خواهد روند ارسال کمک به مناطق شمال‌غربی سوریه را متوقف کرده و مناطقی را که نیروهای تحت امر آمریکا از دست داعش آزاد کرده‌اند را بازسازی کند.

شبکه خبری سی‌بی‌اس گزارش کرد دولت آمریکا ده‌ها میلیون دلار از بودجه‌هایی که برای کمک به مقابله با تروریسم، حمایت از گروه‌ها و رسانه‌های مستقل و کمک به سیستم آموزشی در سوریه اختصاص می‌داد را کاهش می‌دهد.

به گزارش سی‌بی‌اس این تصمیم در هفته‌های گذشته و پس از دستور رئیس‌جمهوری آمریکا برای بازبینی همه کمک‌های آمریکا به سوریه، اتخاذ شد.

بر اساس این بازبینی‌ها دولت آمریکا به این نتیجه رسیده که کمک‌هایش به مناطق شمال غربی که عمدتا در دست گروه‌های اسلام‌گرا است، در درازمدت بر روند امور در سوریه تاثیری نخواهد داشت.

از سوی دیگر برخی مقامات آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفتند که کمک‌های انساندوستانه در شمال غرب سوریه و استان ادلب تحت تاثیر این تصمیم جدید قرار نخواهد گرفت. استان ادلب وسیع‌ترین بخش سوریه است که تحت کنترل مخالفان مسلح و از جمله شاخه‌های جدا شده از القاعده است.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «برنامه کمک‌های آمریکا به شمال غرب سوریه برای کمک روزافزون احتمالی آمریکا به این منطقه نوشته شده است.»

اما یک مقام دیگر دولت آمریکا گفت که دولت این کشور می‌خواهد کمک‌ها را به مناطق تحت کنترل نیروهای این کشور در سوریه منتقل کند.

همزمان با بررسی نقش جایگاه آمریکا در جنگ سوریه توسط دولت این کشور، در ماه مارس گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا حدود 200 میلیون دلار از بودجه بازسازی سوریه را کاهش داد.

در همان ماه ترامپ اعلام کرد در پی شکست داعش، زمان خروج سربازان آمریکایی از سوریه رسیده است ولی در ماه آوریل و پس از صدور فرمان حمله موشکی به سوریه به دلیل حمله شیمیایی اسد به مردم سوریه، تعداد سربازانش در این کشور را افزایش داد.