.
.
.

قطعنامه پیشنهادی کویت: نیروهای بین‌المللی برای حمایت از غزه اعزام شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کویت به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه 18 می 2018 پیشنویس قطعنامه‌ای را ارایه کرد که به موجب می‌بایست یک نیروی صلح بین‌المللی به غزه اعزام شود.

براساس قطعنامه پیشنهادی کویت اقداماتی باید صورت گیرد که امنیت و سلامت شهروندان فلسطینی در سرزمین‌های فلسطینی اشغالی از جمله نوار غزه تضمین و یک هیات بین‌المللی برای این منظور فرستاده شود.

هیات نمایندگی کویت در سازمان ملل روز جمعه پیشنویس این قطعنامه را در اختیار چهارده عضو شورای امنیت قرار داد و خواستار استقرار نیروهای بین‌المللی برای حمایت از ساکنان غزه و دیگر مناطق فلسطین شد.

منابع دیپلماتیک به رسانه‌ها خبر دادند که شورای امنیت از روز دوشنبه بحث و گفتگو درباره این قطعنامه را آغاز خواهد کرد.

دانی دنون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی کویت را محکوم کرد. این قطعنامه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد 30 روز پس از تصویب قطعنامه پیشنهادها و سازوکارهای خود برای حمایت فلسطینی‌ها در سرزمین‌هایشان را به شورای امنیت ارائه کند.

پیش از این محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از جامعه جهانی خواسته بود، فلسطینی‌ها را در مقابل اقدامات اسرائیل حمایت کنند.

ارتش اسرائیل روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری با تظاهرکنندگان در نوار غزه درگیر شده ضمن پرتاب گاز اشک‌آور، آنها را به گلوله بست و 62 نفر را کشت. در این درگیری‌ها 3 هزار 188 فلسطینی دیگر زخمی شدند.

مردم غزه در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به شهر قدس تظاهرات کرده و در هفتادمین سالگرد اشغال و تقسیم کشورشان راهپیمایی کردند.