.
.
.

واشینگتن: پیروزی صدر و تحریم‌های جدید آغاز شکست تهران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته که برای مقابله با رژیم ایران، از سه محور وارد عمل شود اول اعمال تحریم‌های جدید، دوم حمایت از هم‌پیمانانش و سوم پاسخ قاطع به همه تحرکات ایران در هر جای منطقه خاورمیانه.

طی روزهای گذشته روشن بود که دولت دونالد ترامپ تصمیم گرفته که مسئله رویارویی با رژیم تهران را سرعت ببخشد، او طی ماههای گذشته از برخورد شرکای اروپائیش ناامید شده بود . ترامپ برغم ملاقات‌های مکرر با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و دیگر رهبران اروپایی، نتوانست آنها را برای عملی شدن خواسته‌های خود برای اجرای تعدیل بر توافق اتمی با ایران آنها قانع کند. اروپایی‌ها نتوانستند برای مسئله موشک‌های بالستیک و دخالت‌های ایران در امور منطقه و حمایت تهران از تروریسم راه‌حلی بیابند و موضع آنها در قبال تهران ضعیف بوده است.

بازنگری در کل پرونده اتمی ایران

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در گفتگو با العربیه گفت: «هدف اصلی اداره ترامپ در رابطه با پرونده اتمی ایران این است که پرونده اتمی را به طور کامل بازنگری کند و با رفتار خصمانه ایران در منطقه مقابله و رژیم تهران را مجبور به تغییر رفتارش بکند».

این اظهارات حکایت از عزم قوی و «یکجانبه» آمریکایی‌ها برای مقابله با مشکل ایران دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «معاهده هسته‌ای با این امید که رفتار و اقدامات خصمانه ایران در بخش‌های مختلف تغییر یابد، مورد تأیید آمریکا واقع شد. اما این تغییر اتفاق نیفتاد».

وی افزود: «رفتارهای ایران پس تاز توافق اتمی گستاخ‌تر و اقداماتش خصمانه‌تر شد.به طوری که ایران بیش از گذشته منافع آمریکا را تهدید می‌کند و از توافق اتمی پوششی برای ادامه توسعه طلبی خود استفاده کرد».

دونالد ترامپ از زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، توافق اتمی با ایران را «بسیار بد» می‌دانست او نسبت به میلیاردها دلار که در زمان اوباما به ایران فرستاده شد اعتراض کرده و آن را اقدامی اشتباه می‌دانست به همین دلیل بارها از خارج شدن از توافق اتمی با ایران سخن گفته بود .

دونالد ترامپ از اینکه ایران همه این میلیارد‌ها اموال را صرف حمایت از رژیم اسد و جنگ‌ و توسعه طلبی در سوریه، عراق، یمن و لبنان هزینه کرده و از آن اموال برای مسلح کردن شبه نظامیان حوثی به موشک بالستیک برای شلیک به سعودی و حمله به کشتی‌های تجاری در آب‌های بین المللی و برهم زدن ثبات و امنیت منطقه‌ای استفاده کرده است، به شدت عصبانی است.

ترامپ پس از ناامیدی از اروپایی‌ها و عدم تغییر رفتار ایران، به این نتیجه رسید که کسی نمی‌تواند جلوی رژیم ایران را بگیرد بنابرین او استراتژی خود را برای مقابله با تهران انتخاب کرد و در اولین گام از توافق اتمی خارج شد تا به این وسیله گام‌های بعدی را بردارد.

سرعت بخشیدن به تحریم‌ها علیه ایران

در چند روز گذشته علائم طرح‌های آمریکا کم کم نمایان شد این طرح‌ها عمدتا برای اعمال تحریم دوباره به تهران، طبق یک مدت زمان محدود که از ماه مه جاری آغاز و تا شش ماه آینده ادامه خواهد داشت. در همین راستا وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم‌های جدید و متفاوت که سریع‌تر و قاطعانه‌ترند، خبر داد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در اولین گام اعلام کرد که با همکاری دولت امارات متحده عربی، عملیات یک شبکه پولشویی متعلق به نیروی قدس سپاه پاسداران را با شکست مواجه کردند. وزارت خزانه داری ایالات متحده پس از آن رئیس بانک مرکزی ایران و یکی از همکارانش را در لیست تحریم‌ها قرار داد. وزارت خزانه‌داری همچنین یکی از مقامات ارشد عراقی که با حزب الله لبنان و سپاه پاسداران در قاچاق پول به سپاه پاسداران ایران کمک کرده بود، را در لیست تحریم ها قرار داد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است که تحریم‌ها از 7 ماه اوت آغاز می شود. این تحریم‌ها شامل خرید و فروش دلار نیز خواهد شد.

وزارت تاکید کرد تا 5 ماه نوامبر سال 2018 کسانی که با بانک مرکزی ایران معامله می‌کنند، مورد مجازات و تحریم‌های آمریکا قرار خواهند گرفت.

ترامپ می‌خواهد تحریم‌های قبل از توافق اتمی سال 2015 را دو باره علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران باز گرداند.

در سال 2015 رژیم ایران از تحریم‎های مالی، نفتی بین المللی رنج می برد، ارز ایران به شدت سقوط کرد و اقتصاد ایران با تورم بی سابقه‌ای مواجه شد. حالا ترامپ از اروپایی‌ها می خواهد یکی از دو گزینه را انتخاب کنند یا آنها مجبور شوند با ایران کنار بیایند یا برای پایان دادن به «مشکل ایران» به ترامپ بپیوندند.

قطع پای ایران از عراق، سوریه و لبنان

طرح دوم ترامپ بستن راه ایران که از بغداد آغاز می شود و به دمشق و سپس بیروت ادامه می‌یابد. رئیس جمهوری آمریکا می خواهد ایران را در مرزهایش متوقف کند. ترامپ در 13 ماه مه در تویتی نوشت:«رفتارهای زشت ایران که همزمان با توافق اتمی آغاز شد را به یاد می‌آورید؟».

وی ادامه داشت:«آنها با هر وسیله‌ای تلاش می کردند که بر خاورمیانه مسلط شوند اما اکنون دیگر قادر نخواهند بود».

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت:«ما دوباره با همپیمانان سنتی و تاریخی منطقه‌ای خودمان تجدید پیمان کردیم . این اتحاد و همپیمانی با شرکای سنتی خود اساس مقابله با ایران و برای ایجاد توازن قدرت در منطقه جهت رویارویی با تهران خواهد بود».

این به این معناست که ایالات متحده آمریکا بار دیگر به همکاری با همپیمانان قدیمی و تاریخی خود روی آورده است. واشینگتن اکنون با پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی و دیگر کشورهای عربی برای رویارویی با ایران همکاری بسیار نزدیکی دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته است که واشینگتن می‌خواهد یقین پیدا کند که حزب الله لبنان و ایران دیگر نخواهند توانست در سوریه باقی بمانند.