.
.
.

مخالف قطری: دوحه با افراشتن پرچم اسرائیل به قدس خنجر زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سلطان بن سحیم آل‌ثانی سرشناس‌ترین مخالف نظام حاکم بر قطر، برافراشته شدن پرچم اسرائیل در دوحه پایتخت این کشور را خنجر زدن به قدس توصیف کرد و گفت که حاکمان قطر می‌کوشند با سخنان دروغین ملت این کشور را فریب دهند.

سلطان بن سحیم روز چهارشنبه 16 می 2018 در صفحه توئیترش نوشت: « مسخره است، زمانی که کسی که روابط اسرائیل و قطر را بنا نهاد و مدیریت کرد، برای قدس و قضیه فلسطین گریه و زاری کند. زمانی که پرچم اسرائیل را در آسمان دوحه، پایتختمان به اهتزاز درآوردید به قدس خنجر زدید و حالا می‌خواهید ما را با سخنانتان دروغینتان فریب دهد. شوخی می‌کنید».

در فوریه 2018 محمد العمادی، دیپلمات بلندپایه قطری فاش کرد که از سال 2014 تا کنون بیش از 20 بار به طور پنهانی به اسرائیل رفته است. این دیپلمات بلندپایه قطری با تاکید بر دیدارهای مکرر خود از اسرائیل گفت که این دیدارها دیگر محرمانه به شمار نمی‌روند.

در همان ماه آلان درشویتز که یک امریکایی یهودی تبار است پس از دیدار از دوحه پایتخت قطر این کشور را بهترین گزینه در منطقه برای ارتباط و همکاری با اسرائیل دانست. درشویتز که با موسسه‌های لابی گر یهودی در آمریکا در ارتباط است گفت که به اهتزاز در آمدن پرچم اسرائیل در دوره‌های گذشته مسابقات تنیس در قطر و منع قهرمان شطرنج بازی اسرائیل از ورود به کشور پادشاهی عربی سعودی نشان دهندۀ این است که در بین کشورهای منطقه قطر واقعا همیشه بهترین گزینه برای ارتباط با اسرائیل است.

در ژانویه 2018 نیز سفارت اسرائیل در واشنگتن فاش کرد دوحه می‌کوشد برای ارائه تصویری خوب از قطر با شخصیت‌های کلیدی و موثر در درون جامعه صهیونیست‌های طرفدار اسرائیل در آمریکا ارتباط برقرار کند. روزنامه اسرائیل یدعوت آحرنوت، روز چهارشنبه 31 ژانویه 2018 به نقل از سخنگوی سفارت اسرائیل در واشنگتن گزارش کرد دوحه می‌کوشد با افراد مهم و کلیدی در جامعه صهیونیست‌های آمریکا ارتباط برقرار کند تا تصویری خوب از قطر ارائه شود.

براساس یکی از گزارش‌های محرمانه‌ کنگره آمریکا در سال 2008، برجسته‌ترین رویدادی که در چارچوب روابط دوحه و تل‌آویو به آن می‌توان اشاره کرد میزبانی جلسات کارگروه‌های عربی-اسرائیلی توسط قطر، سفر سال 1996 شیمون پرز نخست‌وزیر وقت اسرائیل به دوحه و موافقت قطر با برپایی نمایندگی تجاری اسرائیل در دوحه است.