.
.
.

زن‌های سعودی از اولین تجربه رانندگی خود چه می‌گویند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زنان سعودی پس از تحقق آرزوی خود برای کسب اجازه رانندگی بدون راننده یا همراه اکنون برای اولین بار از تجربه‌ رانندگی خود سخن می‌گویند ودر پاسخ به این سوال که اولین تجریه رانندگی‌شان کجا و چگونه سپری خواهند کرد، پاسخ‌های شگفت‌انگیز وغیرمنتظره‌ای داده‌اد.

زنان سعودی پس از سال‌ها تلاش و مطالبه مستمر برای کسب مجوز رانندگی بلاخره خواسته آنها محقق شد و دولت سعودی این اجازه را به آنها داد تا پس از آموزش رانندگی و گرفتن گواهینامه بتوانند به تنهایی رانندگی کنند. برخی از آنها به دنبال آموزش رانندگی رفتند و برخی دیگر منتظرند تا ببینند بلاخره اولین کسانی که آموزش دیدند و گواهینامه خواهند گرفت چگونه عمل خواهند کرد.

به گفته یکی از مربیان رانندگی زن، زنان در سعودی، بخش بزرگی از کارآموزان زن در سن 60 سالگی هستند این تعداد در مقایسه با دانشجویان، دانش آموزان و نوجوان دختر متقاضی برای آموزش بسیار زیاد است. این مربی می‌گوید دلیل کمی متقاضیان به عوامل مهمی مانند اعتماد آنها به رانندگان خانواده یا غیره بستگی دارد، دلیل دیگر این است که برخی خانواده‌ها به دخترانشان که در مرحله سنین نوجوانی یا جوانی هستند اجازه رانندگی نمی دهند. اما زنانی که کار مستقل دارند وضعیت متفاوتی دارند و آنها در تصمیم گیری آزادترند.

این مربی گفت زنانی که در سن بالا برای آموزش رانندگی به این آموزشگاه می‌آیند به سختی یاد می‌گیرند به طوری که بسیاری از آنها در امتحان عملی رانندگی مردود می‌شوند.

مربی زنان می‌گوید زنانی که توانستند امتحان گواهینامه را پاس کنند باز هم در ابتدای رانندگی کمی اعتماد بنفس‌شان ضعیف بود مثلا اغلب آنها می گفتند اولین تجربه رانندگی را باید در محله‌ها نزدیک خانه‌شان انجام دهند یا برخی از آنها می خواستند اولین تجربه رانندگی شان را به همراه خانواده‎هایشان باشند.

برخی دیگر گفتند که اولین تجربه را از خانه تا سوپر مارکت باید امتحان کنند و اگر در این فاصله احساس کردند که قادرند رانندگی کنند آنگاه به جاده‌ها و خیابان‌ها رانندگی خواهند کرد.

برخی از زنان از سرعت زیاد رانندگان دیگر در جاده‌ها می‌ترسند و برخی از آنها از پیچ وخم‌های جاده‌ها یا پستی و بلندی آن واهمه دارند.

فاطمه تیسان یکی از زنانی که موفق شد گواهینامه بگیرد می گوید اولین تجربه رانندگی خودم را با فامیلانم خواهم بود چرا که دوست دارم آنها در شادی‌های من شریک باشند. فاطمه می گوید از خراب شدن ناگهانی ماشین می ترسم.

امانی سلیمی می‌گوید اولین تجربه رانندگی را برای رفتن به کار آزمایش خواهد کرد او گفت می خواهم از رانندگی لذت ببرم و کمی از شلوغی جاده‌ها می ترسم.

خلود الحارثی می‌گوید او اولین رانندگی را برای رفتن به دیدن پدر و مادر استفاده خواهد کرد او می‌خواهد به خانواده خود بگوید که بلاخره توانست بدون راننده توانسته است به دیدن آنها برود.خلود می‌گوید او از این می ترسد که روزی در حال رانندگی خوابش ببرد.

خلود ابراهیم یکی دیگر از زنان سعودی می گوید همه چیز برایش آسان است اما تنها چیزی که او را می ترساند عدم پایبندی دیگران به قوانین رانندگی است که مشکل ساز است.

اما نجات الماجد یکی دیگر از زنان سعودی می گوید بهترین نفع را مسئله رانندگی زنان را مراکز تجاری خواهند داشت چرا که اغلب زنان برای رانندگی هم که شده به مراکز خرید خواهند رفت.

لبنی محمد می گوید زنانی که کشغولند آنها اولین تجربه رانندگی را برای رفتن به اداره آزمایش می‌کنند اما زنان خانه نشین، شاید اولین تجربه رانندگی آنها رفتن به بیمارستان یا غیره باشد. او گفت از پنچر شدن ماشین می ترسد چرا که در این حالت باید از مردها کمک بگیرد.