.
.
.

جزئیاتی از 14 شخصیت و نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان که در فهرست تروریسم قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست امنیت کشور سعودی اعلام کرد که کشورهای شورای همکاری خلیج، نام 10 شخصیت از حزب‌الله لبنان و 10 نهاد مرتبط با این گروه را در فهرست تروریسم قرار دادند.

العربیه.نت، خلاصه‌ای از اطلاعات مرتبط با این افراد و نهادها را منتشر می‌کند.

مجلس شورای حزب الله

هیأت عالی تصمیم‌گیری در حزب‌الله لبنان است که وظیفه تعیین سیاست‎‌ها در امور دینی و مسائل استراتژیک را بر عهده دارد. در این مجلس، مدیریتی فراگیر، طرح و قدرت سیاست سازی وجود دارد. تصمیم‌های این مجلس نهایی به شمار می‌آید اما اگر به بن‌بست برسد، رهبر ایران نظر نهایی را می‌دهد. مجلس شورای حزب‌الله، پنح مجلس فرعی هم دارد که عبارتند از:

1- شورای اجرایی: کار نظارت بر فعالیت‌های روزمره تشکیلات حزب الله را بر عهده دارد.

2- شورای پارلمانی: کار انتخاب نامزدهای انتخابات پارلمانی و اطمینان از اجرای تصمیم‌ها و سیاست‌های مجلس شورای حزب توسط آن‌ها را بر عهده دارد.

3- شورای سیاسی: مسئولیت توسعه روابط با دیگر احزاب سیاسی لبنان را بر عهده دارد.

4- شورای جهادی: بر عملیات نظامی و امنیتی حزب‌الله لبنان نظارت می‌کند، استراتژی جنگ، و کابرد فن آوری‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و تهدیدات علیه حزب‌الله را ارزیابی می‌کند.

5- شورای قضایی: این شورای نمایندگان قضایی که با حزب‌الله در زمینه حل و فصل مناقشه‌ها همکاری می‌کنند را سازماندهی و اجرای قوانین حزب توسط آن‌ها را تضمین می‌کند.

رهبر تشکیلات حزب‌الله

حسن نصر الله رهبری حزب الله لبنان از سال 1992 بر عهده دارد. از آنجایی که او دبیرکل و رئیس مجلس شورای حزب الله است، بنابراین عالی‌ترین مسئول در این حزب و طراح عملیات نظامی در حزب است. او به صورت مستقیم عملیات نظامی و امنیتی حزب‌الله را فرماندهی می‌کند که مسئولیت تصمیم مشارکت حزب‌الله در جنگ سوریه بر عهده او بود. حسن نصرالله دخالت نیروهای حزب الله در جنگ داخلی سوریه را آغاز مرحله‌ای جدید در حزب دانسته که اعزام نیروی نظامی به خارج به منظور حمایت از منافع حزب است.

نعیم قاسم

معاون دبیرکل حزب الله لبنان است. او در سال 1980 به تشکیلات حزب الله لبنان پیوست و قبل از رسیدن به پست کنونی، معاون رئیس شورای اجرایی حزب بود. قاسم گفته بود که حزب‌الله تفاوتی میان دو شاخه سیاسی و نظامی قائل نیست. او دقیقا گفته بود: «حزب الله رهبری واحدی با نام مجلس شورا دارد که عهده دار تصمیم گیری‌ها است». نعیم قاسم مدیریت فعالیت‌های سیاسی، نظامی، فرهنگی و اجتماعی حزب‌الله را بر عهده دارد.

محمد یزبک

یکی از بنیانگذاران اصلی تشکیلات حزب الله لبنان است که در حال حاضر ریاست شورای قضایی را برعهده دارد. او بر اجرای فرمان‌های نظامی حزب در مرکز لبنان که پشتیبانی آموزشی و لجستیکی را برای حزب فراهم می‌کند، بر عهده دارد. محمد یزبک بر اردوگاه‌های آموزشی حزب الله و عملیات قاچاق سلاح نظارت کرد و از کارشناسان سپاه پاسداران ایران برای آموزش جنگجویان حزب الله برای به کار گیری سامانه‌های تسلیحانی، میزبانی کرد. علاوه بر آن یزبک مدیریت حساب‌های بانکی حزب الله را نیز بر عهده دارد.

حسین خلیل

به عنوان مشاور سیاسی حسن نصرالله فعالیت داشت. او همچنین یکی از فرماندهان ارشد تشکیلات حزب الله بود که در عملیات ویژه حزب الله در اروپا مشارکت داشتند.

ابراهیم الامین السید

رئیس شورای سیاسی حزب الله لبنان است . او اولین سخنگوی رسمی حزب الله بود و برپایی این حزب مشارکت کرد.

طلال حمیه

رئیس سازمان امنیتی حزب الله در خارج. او مسئول هسته‌های خارجی حزب‌الله در سراسر جهان است.

علی یوسف شراره

عضو و تامین کننده مالی حزب الله لبنان است که از شرکت خود که شرکت خود که گروه سرمایه‌گذاری اسپکتروم «الطیف» نام دارد، به عنوان پوششی برای تامین مالی حزب الله استفاده می‌کند.

گروه اسپکتروم «الطیف»

مالک و رئیس هیئت مدیره این شرکت علی یوسف شراره است و مقر آن ذر بیروت قرار دارد. این شرکت در زمینه ارتباطات و صادرات و واردات فعالیت می‌کند.

حسن دهقان ابراهیمی

تابعیت ایرانی دارد و تماس‌هایی نزدیک با عالی‌ترین فرماندهان سپاه پاسداران دارد. او انتقال اموال به حزب الله را تسهیل می‌کند. او و مالک شرکت تجاری – پیمانکاری ماهر است.

شرکت تجاری – پیمانکاری ماهر

مقر شرکت تجاری – پیمانکاری ماهر در بیروت است که مدیریت آن بر عهده حسن دهقان ابراهیمی است، مدیر این شرکت کارمندان خود را در عملیات پولشویی و نقل اموال به عنوان شبکه تامین مالی حزب مورد استفاده قرار می‌دهد.