.
.
.

عراق: میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی 32 درصد بود

با پایان رای‌گیری، کمیسیون انتخابات عراق قرار است کنفرانس خبری برگزار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش العربیه به نقل از منابع«کمیسیون انتخابات عراق»، میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی که امروز برگزار شد، نزدیک به 32 درصد از کل تعداد رای دهندگان ثبت شده در فهرست انتخابات بود.


به گزارش العربیه، انتخابات پارلمانی عراق با اتخاذ تدابیر امنیتی شدید برای انتخاب 329 نماینده پارلمان این کشور برگزار شد.

قرار است که کمیسیون انتخابات عراق تا ساعاتی دیگر کنفرانسی رسمی در این زمینه برگزار کند.


مردم عراق بامداد شنبه 12 مه 2018 با حضور در شعبه‌های اخذ رای در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کردند.

انتخابات سراسری عراق از ساعت 7 صبح امروز شنبه در مناطق مختلف این کشور آغاز شد و بیش از 900 هزار نیروی پلیس و ارتش این کشور ماموریت حفظ امنیت شعبه‌های رای گیری را برعهده داشتند.

این انتخابات نخستین انتخاباتی پارلمانی است که پس از شکست گروه «داعش» در این کشور برگزار می شود.

کمیساریای عالی انتخابات عراق تعداد واجدان حق رای برای شرکت در این دوره از انتخابات را 24.5 ملیون نفر اعلام کرد.

کمیساریای عالی انتخابات عراق از مردم این کشور خواسته بود تا ضمن شرکت در انتخابات به پارلمانی جدید رای دهند که ماموریت اصلی و مهم آن تضمین بازسازی آثار به جای مانده از 3 سال جنگ علیه تروریسم باشد.

با بسته شدن مراکز رای گیری انتخابات پارلمانی عراق بدون تمدید راس ساعت 16:00 بوقت گرینویچ پایان یافت.

وزارت کشور عراق عملیات های دقیقی را برای تامین امنیت مراکز رای گیری و حفظ جان رای دهندگان اجرا کرد.

کمسیون امنیت انتخابات عراق به منظور تامین امنیت انتخابات از شامگاه جمعه تا ساعات اولیه روز شنبه در تعدادی از استان و شهرهای این کشور مقررات منع آمد و شد اعلام کرده بود.

کریم التمیمی، سخنگوی کمیساریای عالی انتخابات عراق خواستار پایبندی احزاب سیاسی و نامزدهای انتخاباتی به مقررات انتخاباتی شد.

معن الهیتاوی، رئیس کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز ضمن اطمینان بخشی بر سالم بودن روند اجرای انتخابات تاکید کرد و گفت نگرانی های فراکسیون های سیاسی درباره شمارش الکترونیکی آراء را درک می کند.

استان ها و شهرهای عراق در طول ساعات های برگزاری انتخابات شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی بود که برای حفظ امنیت در مراکز انتخاباتی و شعبه های رای گیری ماموریت داشتند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در یک کنفرانس خبری از مردم خواست به طور فعال در این انتخابات شرکت کنند تا به قول او «دستاوردها حفظ شود و کشور از هر گونه سهم خواهی های فرقه گرایانه نجات یابد».

فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز این دوره از انتخابات در کشورش را استثنائی و حائز اهمیت دانست.
بیش از 7 هزار نامزد انتخاباتی در 18 استان عراق در این دوره از انتخابات برای رسیدن به 329 کرسی پارلمان این کشور رقابت می کنند.
انتظار می‌رود کمیساریای عالی انتخابات نتایج این رأی‌گیری را ظرف 48 ساعت آینده اعلام کند.

قانون اساسی عراق مهلت 90 روزه ای را برای تشکیل دولت در این کشور بلافاصله پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات، تعیین کرده است.

دوره نمایندگی در مجلس عراق چهار ساله است و رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور با رأی نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند.

روز رای گیری تمامی گذرگاه های مرزی و آسمان عراق به منظور اجرای انتخابات و به ویژه پس از تهدیدهای گروه داعش مبنی بر هدف قرار دادن رای دهندگان، بسته اعلام شد.

پلیس برای حفط امنیت شرکت کنندگان در این انتخابات در بعضی از محله های پایتخت، بغداد با ایجاد موانعی خیابان های منتهی به مراکز اخذ رای را بسته و کنترل کرد.

در موصل پایتخت دولت خلافت خود خوانده گروه داعش در شمال عراق نیز روند رای گیری در شعبه هایی که در مدارس این شهر مستقر شده بود انجام شد.