.
.
.

العبادی: در دولتی که بر اساس سهمیه‌بندی فرقه‌ای تشکیل شود، شرکت نمی‌کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه گفت، در هر دولتی که بر اساس سهمیه‌بندی فرقه‎ای تشکیل شود، نامزد پست نخست وزیری نخواهد شد.

روز شنبه 12 ماه مه، 7376 نامزد که 320 حزب، ائتلاف و فهرست را نمایندگی می‌کنند، برای به دست آوردن 328 کرسی در پارلمان عراق رقابت خواهند کرد. در پایان این انتخابات، نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق برگزیده خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، العبادی شامگاه پنجشنبه گفت: «من مجبور شدم که در انتخابات فعلی پارلمان شرکت کنم، اما شخصا نمی‌خواستم برای دوره پیش‌رو به فعالیت در پست نخست وزیری ادامه دهم».

او افزود: «دوست دارم در زمان اوج دستاوردها و موفقیت‌هایم از دولت خارج شوم تا به دیگران بگویم من این قدرت را نمی‌خواهم، به همین دلیل تا آخرین لحظه با نامزدی در انتخابات مخالفت کردم و حاضر نشدم برای انتخابات فعلی کاندید شوم تا اینکه برخی از دوستان نزد من آمدند و گفتند تو می‌خواهی ما را ناامید کنی؟ بر توست که به وظیفه ملی‌ات عمل کنی، ماموریت را به اتمام برسانی و آرزوی سازندگی کشور را در مرحله آتی محقق کنی».

العبادی گفت: «اگر از حکومتی که بر اساس سهمیه‌بندی فرقه‌ای تشکیل شود، دور باشم بسیار خوشحال خواهم شد و در چنین حکومتی برای هیچ پستی نامزد نخواهم شد».

نخست وزیر عراق بدون ذکر نام جریانی یا کسی گفت: «سهمیه‌بندی فرقه‌ای ما را بار دیگر به مشکلات قبلی برمی‌گرداند و امتیاز دادن‌ها و تقسیم پست‌ها بر اساس وابستگی‌ها فرقه‌ای مجددا آغاز می‌شود».

العبادی اتهامات برخی احزاب مبنی بر این که نخست وزیر از دارایی‌های دولت جهت تبلغات برای ائتلاف خود استفاده می‌کند را نفی کرد.

جمال الکربولی رئیس ائتلاف «الحل» متعلق به سنی‌ها، روز پنجشنبه العبادی را متهم کرد که از امکانات دولت عراق برای تبلیغات به نفع ائتلاف خود استفاده می‌کند.

پس از آخرین انتخابات که در سال 2011 برگزار شد، این اولین انتخابات پارلمانی عراق است که پس از شکست داعش برگزار می‌شود.