.
.
.

لبنانی‌ها پس از 9 سال به پای صندوق‌های رأی رفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صبح روز یکشنبه ششم مه، عملیات رأی گیری در انتخابات پارلمانی لبنان، پس از 9 سال آغاز شد.

به گزارش العربیه، مراکز اخذ رأی، از ساعت (04.00 GMT) برای استقبال از رأی دهندگان، باز شد و تا ساعت هفت ادامه خواهد یافت. پس از آن، عملیات شمردن آرا نیز آغاز خواهد شد.

نمایندگان احزاب و نامزدها، از صبح امروز در برابر مراکز رأی‌گیری مستقر شدند. برخی از این مراکز، در همان ساعت نخست، با حضور زیاد رأی دهندگان روبرو شد.

بر اساس این گزارش، بیش از 20 هزار نفر از نیروهای امنیتی لبنان، در حالت آماده باش، قرار گرفته‌اند.

وزارت کشور لبنان، در بیانیه‌ای گفته که حرکت کامیون‌ها، موتورها و کاروان‌ها، در تمامی کشور، کاهش یافته است.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا، به دعوت دولت لبنان، بیش از 100 ناظر انتخاباتی برای ارزیابی انتخابات پارلمانی، به این کشور، اعزام کرده‌اند.

در این انتخابات، 597 نامزد از جمله 86 زن، در 77 لیست انتخاباتی برای کسب 128 کرسی پارلمان، با هم به رقابت می‌پردازند.

آخرین انتخابات پارلمانی لبنان، در سال 2009 برگزار شد و براساس قانون اساسی این کشور، هر چهار سال یک بار، انتخابات برگزار می‌شود اما به دلیل آغاز بحران‌های منطقه و اوضاع این کشور، حضور نمایندگان در پارلمان، دو بار تمدید شد.

انصراف یک نامزد شیعه از انتخابات

روز گذشته، محمد حمیه، نامزده شیعه از منطقه بعلبک، که در لیست «الکرامه والانماء» حضور داشت، طی بیانیه‌ای از حضور در انتخابات انصراف داد و گفته که کناره‌گیری وی به دلیل فشارهای بی‌سابقه اتفاق افتاد. او در این زمینه همچنین افزود که پس از دریافت‌ها تهدید، برای سلامت خانواده‌اش از حضور در این انتخابات، کناره‌گیری می‌کند. برخی منابع لبنانی پیش‌بینی کرده‌اند که حمیه احتمالا از سوی حزب‌الله تهدید شده است.