.
.
.

آیت‌الله سیستانی از عراقی‌ها خواست تا مانع بازگشت «فاسدان» به قدرت شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت الله سیستانی رهبر شیعیان عراق روز جمعه 4 مه از عراقی‌ها خواست تا از بازگشت مجدد «فاسدان» به قدرت جلوگیری کنند.

سیستانی افزود: «فاسدانی» که در گذشته باعث تضعیف «دولت» عراق شده‌‌اند، نباید به قدرت بازگردند».

سخنان آیت‌الله سیستانی که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی بیان شده، از نظر برخی‌ها دخالتی آشکار و مستقیم در سیاست روز کشور به شمار می‌رود.

نماینده آیت‌الله علی السیستانی در خطبه روز جمعه در شهر کربلا، جنوب بغداد، گفت: «رای دهندگان آگاه باشند به کاندیداهایی رای ندهند که در گذشته مسئولیت‌هایی داشته‌اند چون برخی افراد فاسد هنوز در ائتلاف‌های مختلف حضور دارند. رای دهندگان برحذر باشند که مجددا به دام حقه بازان وشکست‌خوردگان قبلی نیفتید و فریب فاسدان را نخورند».

آیت الله سیستانی گفته است که او از هیچ یک از ائتلاف‌ها جانبداری نمی‌کند بلکه به همه آنها به دیده یکسان نگاه می‌کند.

از هفته‌ها پیش، جناح‌های سیاسی عراق منتظر خطبه جمعه، آیت الله سیستانی بودتد تا گفته «آزموده را آزمودن خطاست»، که قبلا آن را بیان کرده بود را بیشتر توضیح دهد

پیشتر آیت‌الله سیستانی از رای دهندگان خواسته بود، تا به کاندیدهایی که با حمایت خارجی، چه با پول و چه رسانه‌ها، تلاش می کنند وارد پارلمان شوند، رای ندهند.

سیستانی گفته است، افرادی که در سابق بر سر قدرت بودند اموال عمومی را به روش بی سابقه‌ای هدر دادند.

عقب‌نشینی برخی از کاندیدهای شیعه از نامزدی برای انتخابات

برخی منابع مطلع به «العربیه» گفتند، شماری از کاندیدان شیعه برای برای حفظ حیثیت سیاسی خود از کانداتوری برای انتخابات پارلمانی عقب نشینی کردند.

عبدالاله الانصاری، تحلیلگر سیاسی، در باره خطبه سیستانی گفت: «بیانیه سیستانی اشاره‌های واضحی برای رای دهندگان عراقی دارد او از آنها خواست تا به کسانی که دارای پیوندها و حمایت‌هایی خارجی هستند یا پیشتر در حکومت‌های قبلی در هرم قدرت وزیر یا مسئول بوده‌اند رای ندهند».

وی گفت:«اگر به فهرست ائتلاف‌ها نظری بندازیم در می یابیم که اغلب ائتلاف‌های بزرگ از افرادی تشکیل شدند که قبلا در حکومت‌های 15 سال گذشته پست و مقام داشتند».

الانصاری در ادامه افزود:« برخلاف دوره‌های گذشته که در آن کمک و حمایت خارجی شامل بیشترین ائتلاف‌ها بود، این بار حمایت خارجی محدود شده به برخی ائتلاف‌ها. برای مثال، ائتلاف «فتح» متشکل از فرماندهان "حشد الشعبی" که گرایش و وابستگی آنها به ایران آشکار است در جلساتی که در بغداد و تهران، برگزار می کنند، فرمانده بسیج ایران و سفیر این کشور در بغداد شرکت می‌کنند».