فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در واکنش به بحران روابط میان رباط و تهران، الجزایر سفیر مراکش را احضار کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  وزارت امور خارجه الجزائر ضمن رد اتهامات مطرح شده از سوی مراکش در خصوص ایران و الجزائر مبنی بر نقش سفارت ایران در الجزایر در تسهیل ارسال کمک‌های تسلیحاتی از سوی ایران به جبهه پولیساریو و آموزش نظامی اعضای این گروه توسط حزب الله لبنان، سفیر مراکش در این کشور را احضار کرد.

  وزارت خارجه الجزایر چهارشنبه دوم می در واکنش به بحران دیپلماتیک میان رباط و تهران، با احضار سفیر مراکش در الجزیره موضع مراکش در قبال نقش ایران در حمایت تسلیحاتی از جبهه پولیساریو را «شدیدا مردود» دانسته و آن را «ادعایی» بیش ندانست.

  عبدالعزیز بن علی الشریف، سخنگوی وزارت خارجه الجزائر شامگاه چهارشنبه اعلام کرد: الجزایر روز چهارشنبه سفیر مراکش را در واکنش به اظهارات وزیر خارجه این کشور احضار کرد. مقامات الجزایری آنچه را «اظهارات بی‌اساس» وزیر خارجه مراکش نامیدند، رد کرده، آن را «تلاشی غیر مستقیم برای کشاندن پای الجزایر به این بحران» دانستند.

  پیش‌تر مراکش سفیر ایران در الجزایر را به دست داشتن در حمایت از گروه نظامی-سیاسی «جبهه پولیساریو» متهم کرد، این جبهه برای تسلط بر منطقه مورد مناقشه «صحرای غربی» با دولت مغرب درگیر است.

  مراکش سفارت ایران در الجزایر را به تسهیل ارسال تسلیحات به جبهه پولیساریو و آموزش‌ نظامی اعضای آن از جمله آموزش جنگ‌های چریکی درون شهری، متهم کرده است.

  ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در واکنش به نقش مداخله‌جویانه ایران در مسئله صحرای غربی و حمایت تسلیحاتی از جبهه پولیساریو، سه‌شنبه اول می قطع مناسبات دیپلماتیک کشورش با ایران، طرد سفیر ایران و بستن سفارت این کشور در رباط را اعلام کرد.

  وزارت امور خارجه ایران اما اتهام‌ مراکش مبنی بر دست داشتن سفارت ایران در الجزایر در تسهیل ارسال اسلحه به "جبهه آزادیبخش بولیساریو" را به «شدت تکذیب کرد» و اظهارات ناصر بوریطه وزير امور خارجه مراکش در این رابطه را «نادرست و خلاف واقع» عنوان كرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران