.
.
.

نتانیاهو درباره جنگ با ایران: هیچ کس به دنبال چنین تحولی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحبه با شبکه آمریکایی CNN در پاسخ به سوالی درباره جنگ با ایران گفت که «هیچ کس به دنبال چنین تحولی نیست».

نتانیاهو در این مصاحبه گفت که می‌خواسته جهان صحبت‌هایش را درباره برنامه اتمی ایران بشنود، به همین دلیل به زبان انگلیسی ارائه داد.

او در این باره اظهار داشت: «بر این باور بودم بسیار مهم است که بیشترین شمار ممکن از مردم، نتایج جالب توجهی که به دست آوردیم را بشنوند».

نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ به سوالی که آیا کشورش آماده جنگ علیه ایران است، گفت: «هیچ کس به دنبال چنین تحولی نیست... ایران است که قواعد منطقه را تغییر می‌دهد».

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه 30 آوریل در کنفرانسی خبری اعلام کرد که به حدود نیم تن مدارک محرمانه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کرده که شامل 55 هزار فایل در بیش از 100 سی دی است.

نتانیاهو با ارائه مدارکی گفت که این اسناد نشان می‌دهد ایران در پی ساخت اسلحه اتمی بوده و هست. او افزود آن‌چه را در این کنفرانس نشان داد یک کپی دقیق از مدارک اصلی است که از داخل ایران به دست آمده است. او گفت که این فایل‌ها شامل اسناد و نمودارهایی است که نشان می‌دهد فعالیت‌هایی غیر از آن‌چه اعلام کرده دارد.

پس از آن مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه با بیان این‌که هزاران سند و اطلاعات جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود دارد، افزود، مدارک اسرائیل در این باره «مستند و حقیقی» است و اکثرشان برای کارشناسان آمریکایی جدید است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفت که درباره توافق هسته‌ای ایران، پیش از زمان مقرر در روز 12 مه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که هیچ نشانه معتبری که نشان دهد ایران پس از سال 2009 میلادی در پی ساخت بمب اتمی باشد، در دست ندارد.

وزارت امور خارجه فرانسه هم اعلام کرد، اطلاعاتی که اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران ارائه داد، اهمیت حفظ توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را برجسته می‌کند، اما ضروری است که روند بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران ادامه یابد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم