.
.
.

شورای امنیت از طرف‌های درگیر در صحرای غربی خواست تا بدون پیش‌شرط مذاکره کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه 27 آوریل با صدور قطعنامه‌ای طرف‌های درگیر در صحرای غربی را به انجام «مذاکرات بدون پیش شرط» دعوت کرد و ماموریت گروه صلح بانان سازمان ملل بین مراکش و جبهه پلیساربو را فقط به مدت 6 ماه تمدید کرد.

به گزارش العربیه این قطعنامه با کسب 12 رای موافق صادر تصویب شد در حالی که سه کشور چین، روسیه و اتیوپی از رای دادن امتناع کردند و ایالات متحده آمریکا که پیش نویس قطعنامه توسط این کشور تهیه شده را به «شتابزدگی» در روند رای گیری متهم کردند بدون آن که وقت کافی به مذاکرات در این زمینه بدهد.

اتیوپی متن این قطعنامه را «بی طرفانه» نداسته و آن را در خدمت منافع مراکش خواند.

روسیه نیز قطعنامه را دارای «متن غیر متوازن» دانست و چین از طرفی گفت که شورای امنیت می‌بایست «وقت بیشتری را برای مذاکرات» اختصاص می‌داد.

فرانسه اما این قطعنامه را در جهت «جلوگیری از خطر افزایش تنش و رویارویی» دانست.

در این راستا ایالات متحده آمریکا از جهتی توضیح داد که «امسال روش مختلفی را برگزیده» است که در تعارض با «تمدید عادی و همیشگی» برای هیأت «مینورسو» است.

«ایمی تاشکو» نماینده ایالات متحده آمریکا گفت واشنگتن خواستار «دیدگاه پیشرفت» است و مایل است تا مذاکراتی در این زمینه «طی 6 ماه آینده» حاصل شود.

عمر هلال سفیر دائم مراکش در سازمان ملل متحد گفت: «این قطعنامه موضع مراکش را تقویت می‌کند».

ماموریت هیأت منورسو که از طرف سازمان ملل متحد برای رفراندم در صحرای غربی فعالیت می‌کند در 30 آوریل پایان خواهد یافت.

قطعنامه جدید تصویب شده در شورای امنیت ماموریت این هیأت را تا اکتبر آینده به مدت 6 ماه تمدید کرد. ماموریت مینورسو 400 نفر را شامل می‌شود که با بودجه سالانه 52 میلیون دلار به عنوان ناظران بر آتش‌بس بین مراکش و پولیساریو فعالیت می‌کنند.

آخرین دور از مذاکرات بین مراکش و جبهه پولیساریو در سال 2008 انجام شد.

قطعنامه جدید شورای امنیت از طرف‌های درگیر در صحرای غربی خواست تا «مذاکرات .. را بدون پیش شرط و با حسن نیت» از سر گیرند تا امکان دستیابی به «راه حل سیاسی مورد توافق دو طرف» در جهت «تعیین سرنوشت» برای ملت فراهم شود.

هورست کوهلر، رئیس جمهور سابق آلمان که به عنوان فرستاده سازمان ملل در مورد صحرای غربی فعالیت می‌کند بدون ذکر تاریخ آن به شورای امنیت وعده داد تا دور جدیدی از مذاکرات در سال 2018 از سرگرفته شود.

و در این راستا قطعنامه شورای امنیت بر «اهمیت پایبندی مجدد تمام طرف‌های درگیر در صحرای غربی به پیشرفت در روند سیاسی برای مهیا کردن زمینه برای انجام دوره پنجم از مذاکرات» تاکید می‌کند.

این قطعنامه تلویحا به الجزایر اشاره می‌کند و خواستار آن است تا «کشورهای مجاور مشارکت‌های مهمی را برای روند سیاسی انجام دهند» و به طور فعال تری در روند مذاکرات شرکت کنند.

مراکش همواره بر ضرورت شرکت الجزایر در روند مذاکرات اصرار ورزیده است اما الجزایر این خواسته را در جهت به حاشیه راندن «پولیساریو» و منطقه‌ای کردن نزاع دانسته است.

قطعنامه شورای امنیت نسبت به حضور جبهه پولیساریو در «کرکرات» واقع در منطقه حائل در جنوب غربی صحرای غربی ابراز نگرانی کرده است و خواستار «عقب نشینی» فوری از آن شده است. همچنین آنطونیو گوتیرش از طرف شورای امنیت مکلف شده است تا در جهت کاهش تنش‌های اخیر بین مراکش و پولیساریو فعالیت کند.

مراکش و جبهه پولیساریو در سال‌های 1975 و 1991 برای کنترل صحرای غربی با یکدیگر وارد جنگ شدند که با آتش‌بس و انتشار هیأت ناظران سازمان ملل متحد ادامه یافته است.

صحرای غربی تنها منطقه‌ای در افریقا است که پس از پایان دوره استعمار تاکنون درگیری برای کنترل آن ادامه دارد.

روابط بین مراکش و الجزایر ده‌ها سال است که متاثر از نزاع بر سر صحرای غربی بوده و بسیار متشنج است.