.
.
.

سهم قاسم سلیمانی از معامله صدها میلیون‌ دلاری و پنهانی قطر چقدر بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه واشنگتن پست فاش کرد که نام قاسم سلیمانی در راس معامله مشکوک قطر و پرداخت پنهانی صدها میلیون دلار به تروریسم شیعه و سنی در منطقه، قرار دارد. فرمانده سپاه قدس ایران برای کمک به آزادسازی گروگان‌های قطری 50 میلیون دلار دریافت کرده است .

این روزنامه آمریکایی فاش کرد دوحه برای آزادی تعدادی از شهروندانش و اعضای خاندان حاکم بر این کشور که در سال 2015 در عراق ربوده شدند، 360 میلیون دلار به تروریست‌ها در عراق پرداخت کرد.

بررسی پیام‌های صوتی و نوشتاری که از طریق یک نهاد اطلاعاتی غربی در اختیار واشنگتن پست قرار گرفته نشان می‌دهد، دوحه میلیون‌ها دلار پول نقد به افراد و گروه‎هایی که نقشی میانجی را در روند آزادی اعضای خاندان حاکم قطر ایفا کرده‌اند، پرداخته است. اشخاص دریافت‌کننده این اموال دیرزمانی است که در فهرست تروریسم آمریکا قرار دارند. براساس این اطلاعات قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران 50 میلیون دلار از دوحه گرفته تا در روند آزادسازی گروگان‌های قطری ایفای نقش کند.

حیدر العبادی روز سه‌شنبه، 25 آوریل 2017 گفته بود که بغداد پول‌های ارسال شده توسط قطر را که بنا بود به ربایندگان شکارچیان قطری داده شود، در اختیار گرفته است. العبادی همچنین گفته بود که موافق صدور ویزا برای شکارچیان قطری نبود.

نخست وزیر عراق در یک نشست خبری گفت: «پول‌هایی که طرف قطری، برای آزادسازی شکارچیان با خود به همراه آورده بود، به آدم‌رباها تحویل داده نمی‌شود. پرداخت صدها میلیون دلار به گروه‌های مسلح، امری غیرقابل قبول است. ما از وجود کیف‌های بزرگ مملو از پول که به همراه هیات قطری به بغداد آورده شده بود، تعجب کردیم. از آنجا که این پول‌ها بدون موافقت وارد کشور شده‌اند، از مسیرهای قانونی پس داده خواهند شد و به دست آدم‌رباها نخواهد رسید.»

26 صیاد قطری که با ویزای قانونی وارد عراق شده‌ بودند در15 دسامبر 2015 ربوده شدند، در آوریل 2017 آزاد شدند.