فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • لبنان..آغاز مرحله اول انتخابات پارلمانی در 6 کشور عربی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع رسمی دولت لبنان اعلام کردند که درهای مراکز رای گیری به روی شهروندان لبنانی مقیم 6 کشور عربی از صبح روز جمعه 27 آوریل 2018 باز و مرحله اول روند اخذ رای انتخابات پارلمانی این کشور آغاز شد.

  طبق این گزارش مرحله اول رای گیری در کشورهای سعودی، امارات، کویت، مصر، قطر و سلطنت عمان آغاز شد.

  روز یکشنبه قرار است شهروندان لبنانی مقیم در 33 کشور غربی به شعبه‌های رای گیری که در سفارتخانه‌ها یا کنسولگیری‌های این کشور باز شده مراجعه و رای خود را به صندوق‌های رای گیری بندازند.

  لبنان بیش از 900 نماینده در قالب 77 لیست برای کسب 128 کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت می‌کنند.

  گفتنی است که برای اولین بار برای لبنانی‌ها خارج از کشور انتخابات و رای گیری صورت می گیرد.امسال همچنین اولین باری است که انتخابات لبنان بر اساس قانون تناسبی (نسبیت) برگزار می‌شود. رای گیری برای انتخابات پارلمانی در داخل لبنان قرار است در تاریخ 6 ماه مه برگزار شود.

  وزارت خارجه لبنان روز گذشته با صدور بیانیه‌ای، نحوه رأی دادن لبنانی‌های مقیم کشورهای دیگر را تشریح و از دو مرحله‌ای بودن این رأی‌گیری خبر داده بود.

  این وزارتخانه اعلام کرد روز جمعه ساعت 6 صبح به وقت بیروت مرحله اول رأی‌گیری از لبنانی‌های مقیم کشورهای دیگر که برای اولین بار در تاریخ لبنان انجام می‌شود، آغاز خواهد شد و تا ساعت 11 شب به وقت لبنان ادامه پیدا می‌کند.

  بر اساس این بیانیه اعلام شده که قاهره اولین ایستگاه این رأی‌گیری تاریخی خواهد بود و در پنج کشور عربی دیگر یعنی سعودی، امارات، کویت، قطر و عُمان نیز برگزار خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران