.
.
.

سوئیس 5 تن مواد قابل استفاده در گاز «سارین» به سوریه ارسال کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت «انفو سوییس» روز پنج‌شنبه 26 آوریل فاش کرد که مقامات سوئیس، در سال 2014، اجازه صدور پنج تن ماده شمیایی ایزوپروپیل به سوریه داده بودند که در ساخت گاز سارین به کار می‌رود.

سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی، در ماه مه 2014، اعلام کرده بود که سوریه، تمام مخازن سلاح شیمیایی خود را که بالغ بر 120 طن از بین برد.

با این حال، یک شرکت سوئیسی شش ماه پس از از میان بردن مواد شیمیایی رژیم بشار اسد، توانسته است پنج تن ماده ایزوپروپیل را بدون هیچ مخالفتی از سوی مقامات این کشور، به سوریه صادر کند.

در واکنش به گزارش سایت «انفو سوییس» بخش اقتصادی دولت سوئیس در بیانه‌ای که از تلویزیون این کشور پخش شد، گفت که «این مواد به یک شرکت داروسازی ویژه در سوریه ارسال شد و هیچ نشانه‌ای دال بر ارتباط این شرکت و رژیم سوریه وجود نداشته است».

ماده «ایزوپروپیل» در بسیاری از مواد پاک کننده روزانه استفاده می‌شود اما این ماده همچنین در گاز کشنده سارین که در حملات شیمیایی اخیر در سوریه به کار گرفته شد، استفاده شود.

واشنگتن، نیروهای سوریه را به استفاده از گاز کُلرین و سارین در حمله به دوما در هفتم آوریل متهم می‌کند. آمریکا، فرانسه و بریتانیا، در واکنش به آن حمله، با بیش از 110 موشک، مواضعی در سوریه را هدف قرار دادند.

حمله شیمیایی رژیم سوریه، در آوریل سال 2017، به شهرک شیخون در شمال غرب سوریه، به کشته شدن بیش از 80 نفر انجامید.