.
.
.

سعودی از شورای امنیت خواست تا موضعی قاطع در برابر «تروریسم ایران» اتخاذ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواست تا «موضعی قاطع در برابر اقدامات تجاوزکارانه ایران» اتخاذ کند.

به گزارش العربیه عبدالله المعلمی، نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد پنج‌شنبه 26 آوریل در نیویورک طی سخنرانی خود در جلسه شورای امنیت درباره منطقه خاورمیانه، گفت: «ایران به حمایت خود از شبه‌نظامیان مسلح در یمن و سوریه ادامه می‌دهد».

المعلمی تاکید کرد: «ایران به دخالت‌های آشکار خود در کشورهای عربی ادامه داده و به گسترش و تامین مالی تروریسم ادامه می‌دهد. ایران بزرگترین مدافع گروه تروریستی حزب‌الله است که لبنان را به کنترل خود در آورده و در سوریه نیز دست به اقدامات تروریستی می‌زند».

نماینده دائم سعودی در سازمان ملل با اشاره به اینکه گزارش‌های کارشناسان تایید می‌کند، موشک‌هایی را که شبه‌نظامیان حوثی با آنها خاک سعودی را هدف قرار داده‌اند ساخت ایران است، گفت: «تهران از شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی کرده و اسلحه و موشک در اختیار آنها قرار می‌دهد تا خاک سعودی را هدف قرار دهند».

وی با تاکید بر اینکه «ایران قطعنامه‌های بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد»، گفت، جامعه جهانی در برابر اقدام‌های تروریستی ایران که با هدف بر هم زدن ثبات و امنیت در منطقه صورت می‌گیرد، دست بسته نخواهد ماند».

نماینده سعودی در سازمان ملل همچنین اعلام کرد: «وقت آن فرا رسیده است تا در برابر حزب الله در سوریه و لبنان اقدام شود».

المعلمی درباره مسئله فلسطین یادآور شد که پادشاهی عربی سعودی بر «محوری بودن مسئله فلسطین نزد امت عرب، همچنین هویت عربی شهر قدس و ضرورت عقب‌نشینی اسرائیل از سرزمین‌های عربی اشغالی از جمله بلندی‌های جولان سوریه» تاکید کرد.

وی پایبندی کشورش به «روند صلح به عنوان گزینه استراتژیک مبتنی بر طرح صلح عربی که در سال 2002 اعلام شد را مورد تاکید قرار داد» و افزود: «این گزینه در بیست و نهمین اجلاس سران عرب که اخیرا در شهر الظهران سعودی برگزار شد، نیز مورد تاکید واقع شد».

المعلمی خواستار آن شد تا «به دلیل دست داشتن اسرائیل در جنایت کشتار فلسطینیان بی‌دفاع که از 30 مارس تا کنون ادامه دارد، برای مجازات اسرائیل کمیته تحقیق بین‌المللی تشکیل شود».

وی در ادامه افزود «سربازان اسرائیلی به سوی فلسطینی‌ها، حق حیات‌شان و نیز حق آنان در برپایی دولت فلسطین به پایتختی قدس شلیک می‌کنند».

درباره تحولات سوریه نیز المعلمی با محکومیت حمله‌های شیمیایی اخیر به غیرنظامیان سوری در منطقه دوما در حومه دمشق، گفت: «رژیم سوریه هیچ باکی از کاربرد تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان ندارد».

نماینده دائم سعودی در سازمان ملل همچنین خواستار تسهیل امدادرسانی به کل مناطق سوریه، آزادسازی فوری و بی قید و شرط ربودشدگان و تسهیل بازگشت آوارگان این کشور شد».

المعلمی در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد بر ضرورت پایان دادن به تراژدی بحران سوریه از طریق رسیدن به توافق و اجماعی که نیازها و آرمان‌های ملت سوریه را محقق سازد، تاکید کرد.