.
.
.

بشار اسد برادرش ماهر را به فرماندهی لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری منصوب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بشار اسد رئیس رژیم سوریه پس از ارتقای درجه نظامی برادرش ماهر اسد از رتبه سرتیپی به سرلشکری، او را به فرماندهی لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری منصوب کرد.

لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری یکی از قدرتمندترین واحدهای نظامی باقی مانده رژیم سوریه است که ماموریت اصلی آن دفاع از دمشق و مراکز دولتی و تاسیسات رژیم است.

لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری در زمان حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق سوریه، و تحت نظارت برادر او «رفعت اسد» تاسیس شد که بعدها به مقام معاونت رئیس جمهور گمارده شد.

این لشکر قبلا نیز عملا تحت فرماندهی ماهر اسد بوده که در آن زمان درجه سرتیپی داشت، اما او در آن زمان او دارای پستی رسمی نبود.

لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری سوریه که از حمایت‌ها و امکانات بسیار بالایی برخوردار است و ماموریت ویژه دفاع از دمشق و مراکز دولتی رژیم این کشور را بر عهده دارد. این لشکر از سال 2011 با انجام عملیات نظامی گسترده از قبیل بمباران‌ها، کشتارها و بکار بردن قدرت تخریبی بسیار بالا در مناطق تحت سیطره مخالفان رژیم سوریه، به شکل فعالی در سرکوب انقلاب سوریه شرکت کرد.

لشکر چهارم از حمایت تسلیحاتی و لوجستیکی روسیه برخوردار است و در این راستا تانک‌های پیشرفته روسی و انواع سلاح‌های موشکی از طرف موسکو در اختیار آن قرار داده شده است. این لشکر از بودجه نظامی نامحدودی بهره‌مند است و از امتیازات و اختیارات گسترده‌ای برخوردار است تا علاوه بر دمشق راه‌های ارتباطی استان‌های مجاور با پایتخت و راه‌های بین‌المللی اطراف آن در کنترل خود داشته باشد.

"لشکر امام حسین"

گروه شبه‌نظامی موسوم به «لشکر امام حسین» یکی از گروه‌های تحت امر ایران در سوریه است که فعالیت‌های نظامی خود را هماهنگ با لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری سوریه و با توجه به سلسله مراتب اداری آن انجام می‌دهد. این گروه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی فیسبوک خبر انتصاب ماهر اسد به فرماندهی لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری را منتشر کرده و از آن اعلام حمایت کرده است.

"لشکر امام حسین" در جنوب دمشق و در منطقه سیده زینب مستقر بود اما اخیرا بنا بر فرمانی از جنوب دمشق به شرق آن یعنی در منطقه غوطه شرقی اعزام شد تا در آنجا از ارتش رژیم سوریه در تصرف و کنترل غوطه شرقی واقع در حومه دمشق پشتیبانی کند.

ماهر اسد

ماهر اسد متولد سال 1967 است که در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه دمشق تحصیل کرده و پس از فارغ التحصیلی به دانشکده نظامی ملحق شد و پس از اتمام دوره آموزش نظامی به لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری پیوست و فرماندهی آن را بر عهده گرفت.

هر چند ماهر اسد قبلا نیز بدون داشتن پست رسمی فرماندهی این لشکر را بر عهده داشت، اما حدس و گمان‌ها درباره اعلام رسمی منصوب شدن او به سمت فرماندهی لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری سوریه، متفاوت است، برخی این تصمیم را برای بالا بردن روحیه این یگان نظامی عنوان می‌کنند که گفته می‌شود اخیرا شکست‌های پی در پی را در مناطق حومه دمشق متحمل شده است.

بعرخی دیگر از صاحب نظران اما گماشتن رسمی ماهر اسد به فرماندهی لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری را در راستای «تدارکات» برای حل بحران سوریه عنوان کردند. راه حلی که به گفته آنها بنا بر توافقاتی بین‌المللی صورت خواهد گرفت و به کنار رفتن بشار اسد از قدرت منجر خواهد شد که در این صورت وجود برادرش در سلسله مراتب ارتش این کشور می‌تواند نوعی «اطمینان بخشی» به رژیم این کشور و ضامن بقای بازماندگان آن باشد و از طرفی دیگر برای روسیه و ایران نیز قابل بهره‌برداری خواهد بود زیرا این دو کشور در تلاش خواهند بود تا بازمانده‌های ارتش و رژیم سوریه را یکپارچه نگه دارند.