.
.
.

پنتاگون: رژیم اسد همچنان قادر به انجام حملات شیمیایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام نظامی آمریکایی گفت که رژیم سوریه همچنان از امکاناتی برای انجام حملات شیمیایی برخوردار است که ممکن است در مناطق مختلف سوریه توزیع شده باشند.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا پنتاگون پنج‌شنبه اعلام کرد در حال حاضر علی‌رغم این‌که هیچ‌گونه نشانه‌ای از آمادگی رژیم سوریه برای تکرار حملات شیمیایی وجود ندارد، اما این رژیم همچنان دارای امکاناتی است که آن را قادر می‌کند تا حملات شیمیایی محدودی را در آینده تدارک ببیند.

ژنرال کنت مکنزی مدیر در ستاد ارتش آمریکا گفت «آنها همچنان دارای امکاناتی باقی‌ مانده هستند که احتمال می‌رود در اماکن مختلفی در سرتاسر کشور توزیع شده باشند».

ژنرال مکنزی در ادامه افزود: «آنها دارای امکاناتی باقی مانده برای انجام حملات شیمیایی محدود در آینده هستند که من آن را بعید نمی‌دانم. اما هرگاه که به فکر اقدام به حمله شیمیایی باشند احساس نگرانی و ترس در آنها تشدید خواهد شد زیرا می‌دانند که ما فعالیت‌های آنها را رصد می‌کینم و این امکان را داریم تا مجددا اگر لازم شد به آنها حمله کنیم».

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه مراکز تحقیقات علمی، پایگاه‌های نظامی و مقرهای گارد ریاست جمهوری رژیم سوریه را در دمشق و حومه آن هدف حملات موشکی خود قرار دادند که درپی آن صدای انفجارهای شدیدی دمشق پایتخت این کشور و مناطق اطراف آن را لرزاند.

این اقدام نظامی غرب علیه رژیم سوریه همزمان بود با اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا که خبر از انجام «عملیات نظامی مشترک با بریتانیا و فرانسه» در سوریه داد و در آن قول داد تا این حمله «در زمان مناسب انجام شود». سپس حملات شیمیایی یک هفته قبل را که گفته می‌شود توسط رژیم سوریه به منطقه دوما انجام شده بود را «وحشیانه» توصیف کرد.

رامی عبدالرحمان مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت «حمله ائتلاف غربی مراکز تحقیقات علمی، پایگاه های نظامی، مقرهای گارد ریاست جمهوری سوریه و لشکر چهارم را در دمشق و حومه آن هدف قرار داد». این در حالی است که تلویزیون دولتی سوریه وابسته به رژیم بشار اسد فقط خبری مبنی بر هدف قرار گرفتن مرکز تحقیقات علمی در منطقه البرزه واقع در شمال شرقی دمشق را پخش کرد».

همزمان با حمله نظامی غرب به سوریه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا شدیدا به ایران و روسیه به دلیل حمایت آن دو از رژیم بشار اسد هشدار داد و موسکو را از حمایت رژیم اسد و «قدم گذاشتن در مسیری تاریک» برحذر داشت.

ترامپ روسیه را به «خیانت و عهدشکنی» در رابطه با سلاح شیمیایی سوریه متهم کرد.

در پی حمله شیمیایی به شهر دوما که در روز شنبه 7 آوریل به وقوع پیوست 60 نفر کشته و 500 نفر دیگر مصدوم شدند. امدادگران و پزشکان فعال در محل حادثه تاکید کردند که حمله با کاربرد سلاح شیمیایی صورت گرفته است و نیروهای تحت فرمان رژیم سوریه را به دست داشتن در آن حملات شیمیایی متهم کردند، موضوعی که رژیم سوریه و همپیمانانش در مسکو و تهران آن رد می‌کنند.