.
.
.

ابراز تردید روسیه درباره آینده تمامیت ارضی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون وزیر خارجه روسیه با ابراز شک و تردید درباره آینده تمامیت ارضی سوریه گفت: «معلوم نیست که اوضاع در سوریه به کدام سو خواهد رفت و آیا این کشور در آینده به عنوان کشوری واحد خواهد ماند یا خیر».

خبرگزاری انترفاکس روسیه جمعه 20 آوریل به نقل از «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه که با تلویزیون دویچه ووله آلمان گفتگو کرده، گزارش داد: «مسکو در ارتباط با حفظ تمامیت ارضی سوریه نمی‌داند که اوضاع در این کشور به کدام سو پیش خواهد رفت و آیا این کشور در آینده به عنوان کشوری واحد باقی خواهد ماند یا خیر».

اظهارات این مقام روس در حالی مطرح می‌شود که نیروهای رژیم سوریه در تلاشند تا آخرین پایگاه‌های مخالفان رژیم را در حومه دمشق بازپس گرفته، جنگجویان مخالف را به سوی مناطقی در شمال این کشور برانند.

مخالفان مسلح سوری پنج‌شنبه 19 آوریل و بنا بر توافق صورت گرفته با رژیم این کشور اقدام به عقب‌نشینی از منطقه «الضمیر» واقع در حومه شمال شرقی دمشق را آغاز کردند. مخالفان مسلح در منطقه «القلمون» نیز اعلام کردند که آنها نیز در چارچوب یک توافق به دست آمده به زودی از منطقه تحت کنترل خود عقب‌نشینی خواهند کرد.

پیش‌بینی می‌شود با پیشروی نیروهای نظامی رژیم سوریه به سوی مناطق تحت کنترل مخالفان، هزاران غیرنظامی همراه با جنگجویان مخالف سوری، و قبل از رسیدن نیروهای رژیم اسد به این مناطق، حومه دمشق را به مقصد شمال این کشور ترک کنند.

درپی درگیری‌های شدیدی که از ماه فوریه گذشته آغاز شده و به دنبال تسلیم شدن «الضمیر» و «القلمون شرقی» و به کنترل در آمدن «غوطه شرقی» توسط نیروهای نظامی رژیم سوریه، هیچ پایگاهی برای مخالفان رژیم سوریه در اطراف دمشق باقی نمانده، و تنها گروهی از مخالفان مسلح در جنوب دمشق و در خارج از مناطق تحت کنترل رژیم سوریه، موضع گرفته‌اند.