فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفر دی‌مستورا به روسیه، ترکیه و ایران برای رایزنی بر سر مذاکرات آینده ژنو

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع دیپلماتیک روز پنجشنبه 19 آوریل اعلام کردند، ستیفان دی‌مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه، برای رایزنی بر سر مذاکرات ژنو با ترکیه، روسیه و ایران راهی این کشور می‌شود.

  فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه قرار است پس از این سفر، گزارشی از رایزنی‌های خود را با مقامات کشورهای ترکیه، ایران و روسیه را به اتحادیه اروپا ارائه دهد.

  او همچنین قرار است در کنفرانس «کمک به سوریه» که قرار است در 24 و 25 آوریل در بروکسل برگزار شود، شرکت کند و اعضای اتحادیه اروپا را در جریان آخرین دستاوردهای دیپلماتیک در باره مذاکرات آینده ژنو قرار دهد.

  مذاکرات صلح بین دولت سوریه و گروه‌های مخالف تحت نظارت سازمان ملل و به منظور پایان دادن به درگیری‌های بیش از شش سال گذشته تاکنون ادامه دارد با وجود اینکه هیچ امیدی برای دستیابی به پیشرفتی قابل توجه در آن وجود ندارد آن هم به دلیل کارشکنی رژیم سوریه به گفته برخی ناظران سیاسی از سرپیری آن پس از تحولات اخیر در معادلات منطقه و ورود آمریکا به عرصه سوریه آینده این مذاکرات مهم و حساس به نظر می رسد.

  پیش از این روسیه بازیگر اصلی این مناقشه بود اما با حمله اخیر سه کشور فرانسه ، بریتانیا و آمریکا اوضاع تغییر کرده است.

  در هشتمین دور مذاکرات ژنو چهار مساله اصلی شامل قانون اساسی، حکومت، انتخابات و مبارزه با تروریسم مطرح شد دور قبل از آن درباره راه پایان دادن به درگیری‌های سوریه که از زمان آغاز آن در سال 2011 موجب کشته بیش از 500 هزار تن و آواره شدن ملیون‎ها نفر در این کشور منجر شده است به پیشرفت قابل توجهی نرسیده بود.

  استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در پایان هر دوره‌ای از مذاکرات پیشین به وجود شکافی عمیق بین طرف‌های مذاکره درباره مسائل اصلی سخن گفته است. وی همچنین دولت سوریه را به دلیل کارشکنی‌ها و عدم قبول همه بندهای ژنو مورد سرزنش قرار داده است.

  یکی از بزرگترین معضلات مذاکرات وجود بشار اسد در قدرت است سرنوشت اسد، اساسی ترین نقط اختلاف است، هیات مخالفان سوری بر خواسته خود مبنی بر کناره گیری اسد قبل از شروع فرآیند انتقالی اصرار دارد اما دمشق این مساله را اصولا غیر قابل بررسی می داند.

  در مذاکرات قبلی هیات دمشق در اعتراض به اظهارات رئیس هیات مخالفان سوری و شرکت کنندگان در نشست ریاض درباره درخواست برای کناره گیری بشار اسد یک روز با تاخیر در ژنو حاضر شد و در نهایت قبل از پایان مذاکرات سالن مذاکره را ترک کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران