فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روسیه اپوزیسیون سوریه را به جلوگیری از ورود بازرسان شیمیایی به دوما متهم کرد

  منبع: العربیه.نت فارسی

  میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه پنجشنبه 19 آوریل، جنگجویان اپوزیسیون سوریه را به جلوگیری از رسیدن بازرسان سازمان منع اسلحه شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی دمشق متهم کرد.

  این در حالی است که مسئولان سازمان ملل متحد چهارشنبه گفته بودند یک تیم از از این سازمان، گفت‌گوهایی با نظام سوریه و روسیه بر سر مقدمات امنیتی ورود بازرسان سازمان منع اسلحه شیمیایی به دوما آغاز کرده است.

  گزارش‌ها از قرار شهر دوما در معرض حمله‌ای شیمیایی در روز 7 آوریل حکایت دارد. دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن حدود 100 تن در نتیجه این حمله خبر داده است.

  هنگام این حمله، دوما در کنترل گروه جیش الاسلام، از گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه قرار داشت. اما پس از آن طی توافقی که با میانجی‌گری روسیه حاصل شد، جنگجویان جیش الاسلام شهر را به سوی مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال سوریه ترک کردند. پس از آن دولت سوریه کنترل کامل منطقه غوطه را اعلام کرد و نیروهای پلیس نظامی روسیه، در دوما مستقر شدند.

  تیم امنیتی وابسته به سازمان ملل متحد، سه‌شنبه در حالی که در ماموریتی برای اطلاع از وضعیت امنیتی دوما به منظور ورود بازرسان سازمان منع اسلحه شیمیایی به سر می‌برد، در معرض تیراندازی قرار گفت.

  یک مقام مسئول در سازمان ملل متحد با اعلام این خبر در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، گفت که این رویداد، حضور بازرسان شیمیایی در دوما را به تاخیر انداخت.

  پیش از آن جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، نظام سوریه را مسئول تاخیر رسیدن بازرسان سازمان منع اسلحه شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی دمشق دانست و گفت که این نظام «پیشنه‌ای از تلاش برای مخفی کردن شواهد و دلایل پیش از رسیدن گروه‌های تحقیقاتی دارد».

  در همین زمینه، سازمان «کلاه سفیدها» که سازمان امدادی در سوریه است، اعلام کرد که مکان خاکسپاری قربانیان حمله شیمیایی را به اطلاع بازرسان رسانده زیرا یکی از ماموریت‌های تیم بازرسان، تشریح پیکرهای قربانیان است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران