.
.
.

هیلی: آمریکا از تلاش شرکای سعودی‌اش برای دفاع از امنیت کشورشان حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان‌ملل روز سه‌شنبه ۱۷ آوریل ۲۰۱۸ با تاکید بر اینکه شورای امنيت تا کنون ایران و حوثی‌ها را مورد مواخذه قرار نداده، گفت که بحران یمن پناهگاه امنی برای بنیادگرایی ایجاد کرده است.

هیلی در جلسه شورای امنیت تاکید کرد زمان آن رسیده که گفتگوهای جدی برای حل بحران یمن انجام شود و جنگ یمن با حضور فرستاده جدید سازمان ملل به یک نقطه مهم رسیده است.

هیلی تاکید کرد: "از محکوم کردن حوثی‌ها و حامیان ایرانی آنها ابایی نداشته باشیم."

او در ادامه گفت: "شرکای سعودی‌مان را در دفاع از امنیتشان حمایت می‌کنیم."

مارتن گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن نیز گفت که قصد دارد در دو ماه آینده چارچوبی برای مذاکرات پایان بحران یمن، به شورای امنیت تقدیم کند.

او با ابراز نگرانی درباره موشک‌هایی که حوثی‌ها به سمت سعودی شلیک می‌کنند گفت که همگان باید تلاش کنند فرودگاه صنعاء بازگشایی شود.

گریفیث گفت برای توافقی می‌کوشد که مورد قبول همه طرف‌های درگیر در یمن باشد و راه‌حلی جز راه‌حل سیاسی در یمن و سوریه وجود ندارد.

به گفته فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، بدون اعتماد و حسن نیت، تضمینی برای موفقیت گفتگوهای صلح یمن وجود ندارد.

گریفیث همچنین خبر داد که حکومت قانونی یمن آمادگی خود را برای مشارکت در روند صلح اعلام کرده است.

مارک لوکا، هماهنگ‌کننده امور انساندوستانه سازمان ملل در یمن نیز از نقش پادشاهی عربی سعودی و امارات در زمینه کمک‌های انساندوستانه در یمن تقدیر و بر ضرورت بازرسی کشتی‌ها در یمن تاکید کرد. او گفت که هزاران خانواده یمنی برای زنده‌ماندن نیاز به کمک دارند.

لوکا در ادامه افزود: "می‌توانیم به همه استان‌های یمن برسیم ولی با موانع مواجه هستیم. احتمال می‌رود وبا بار دیگر در یمن شیوع پیدا کند."

به گفته مارک لوکا موشک‌هایی که حوثی‌ها به سمت سعودی پرتاب می‌کنند، به جنگ این کشور بعد دیگری می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم