.
.
.

عقب نشینی نظام سوریه: حمله به فرودگاه‌های دمشق و حمص سایبری بود نه موشکی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آن‌که تلویزیون دولتی سوریه و رسانه‌های وابسته به حزب‌الله لبنان، از رهگیری و انهدام موشک‌های شلیک شده به سمت دو فرودگاه نظامی در حمص و دمشق توسط پدافند هوایی سوریه خبر دادند، یکی از فرماندهان شبه‌نظامیان حامی نظام سوریه خبر داد که حمله‌ای صورت نگرفته بلکه «هشداری اشتباه» در نتیجه حمله‌ای سایبری باعث شلیک موشک‌های پدافند هوایی بود.

رسانه‌های دولتی سوریه از وقوع حمله‌ای موشکی در بامداد سه‌شنبه 17 آوریل به فرودگاه‌های نظامی الشعیرات در حومه حمص و الضمیر در حومه دمشق خبر دادند. این رسانه‌ها از رهگیری و انهدام موشک‌های شلیک شده خبر دادند.

اما ظهر سه‌شنبه یکی از فرماندهان در ائتلاف شبه‌نظامیان وابسته به نظام سوریه که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت: «هشدار اشتباه باعث شلیک شبانه موشک‌های پدافند هوایی بود، هیچ‌گونه حمله موشکی روی نداده است».

او افزود: «حمله مشترک سایبری اسرائیلی-آمریکایی باعث به کار افتادن سامانه رادارها شد. کارشناسان روس با این وضعیت تعامل کردند».

تلویزیون دولتی سوریه هم از اعلام پیشین خود عقب نشینی و اعلام کرد: «هشداری دروغین باعث شلیک موشک‌های ضد هوایی بود و نه حمله خارجی».

رسانه‌های وابسته به حزب‌الله لبنان هم از حمله موشکی به فرودگاه نظامی الضمیر در نزدیکی دمشق خبر داده بودند.

یرموک و حجر الاسود

از سوی دیگر فرمانده در ائتلاف شبه‌نظامیان وابسته به نظام سوریه گفت که از روز سه‌شنبه، بمباران منطقه‌ای در جنوب دمشق آغاز شد تا به زودی عملیات کنترل آن آغاز شود.

او افزود که این عملیات، نیروهای داعش و گروه النصره را در اردوگاه الیرموک و منطقه حجر الاسود، هدف قرار خواهد داد. او ادامه داد که بمباران مقدمانی صبح سه‌شنبه آغاز شد.

این فرمانده توضیح داد نظام اسد در پی بازپس گیری منطقه‌ دیگری تحت کنترل مخالفان در جنوب دمشق است که در اطراف شهر بیت سحم قرار دارد؛ اما این اقدام از راه توافق صورت خواهد گرفت؛ توافقی که به گفته او در نهایت مخالفان مسلح به استان ادلب واقع در مجاورت مرزهای ترکیه خواهند رفت.

او گفت: «فهرست اسامی جنگجویانی که به اتوبوس به ادلب خواهند رفت، گردآوری شده است».