.
.
.

روسیه: تیم کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی چهارشنبه وارد دوما خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های دولتی روسیه دوشنبه 16 آوریل اعلام کردند تیم کارشناسان سازمان منع سلاح های شیمیایی چهارشنبه وارد شهر دوما واقع در حومه شرقی دمشق پایتخت سوریه خواهد شد.

این در حالی است که پیشتر مدیر سازمان منع سلاح های شیمیایی اعلام کرده بود که تیم کارشناسان وابسته به این سازمان تاکنون موفق نشده به شهر دوما که گمان می رود اخیرا با سلاح های شیمیایی از جمله گاز سمّی مورد حمله واقع شده است، وارد شود.

احمد اوزمجو مدیر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی دوشنبه در جلسه اضطراری این سازمان در این رابطه گفت که تیم کارشناسان متخصص اعزامی به سوریه «تاکنون موفق به انتشار در دوما نشده است».

وی در ادامه افزود که مقام‌های روس و سوری «به تیم کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعزامی به سوریه گفته‌اند بعضی از مشکلات امنیتی همچنان در منطقه وجود دارد که باید قبل از حضور کارشناسان برطرف شود».

از طرفی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد مسئولان رژیم اسد به پیشنهاد داده‌اند تا کارشناسان به سخنان 22 تن از شاهدان عینی از منطقه دوما گوش دهند.

نگرانی های آمریکا از اقدامات روسیه در دوما

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی پیشتر گفته بود نگرانی‌هایی مبنی بر دست بردن روسیه در محل وقوع حمله شیمیایی در شهر دومای سوریه به منظور از بین بردن آثار گازهای شیمیایی به کار رفته در این شهر وجود دارد.

فرستاده آمریکا از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواست تا به منظور توقف کاربرد سلاح‌های شیمیایی، گام بردارد.

از سویی سیرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز دوشنبه سخنان فرستاده آمریکا مبنی بر از میان بردن آثار به کار گیری احتمالی سلاح‌ شیمیایی در دوما توسط نیروهای روس را تکذیب کرد. او در مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی گفت: «تاکید می‌کنم روسیه آن مکان را تخریب نکرده است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفیر آمریکا در اظهاراتی گفته:« شورای امنیت در محکومیت اقدام دولت سوریه و درخواست مجازات بین المللی برای عاملان جنایت کاربرد تروریسم شیمیایی و اقدام‌های هولناک در سوریه، بسیار درنگ کرده است».

بریتانیا: کاربرد وحشیانه سلاح شیمیایی

از طرفی پیتر ویلسون فرستاده بریتانیا در سازمان منع سلاح شیمیایی گفت که شکست این سازمان در اتخاذ واکنشی مناسب در قبال سوریه منجر به افزایش خطر «کاربرد وحشیانه سلاح شیمیایی خواهد شد».

پیتر ویلسون افزود که این سازمان از سال 2014 تاکنون 390 گزارش‌هایی درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه دریافت کرده است.

او افزود: «زمان آن فرا رسیدهتا کدام از کشورهای عضو در سازمان و شورای اجرایی آن موضعی اتخاذ کنند... شکست سازمان در واکنش مناسب و مجازات جنایتکاران، باعث کاربرد مجدد و وحشیانه سلاح شیمیایی در سوریه و خارج از آن خواهد شد».

نشست اضطراری سازمان منع سلاح های شیمیایی

از سویی منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که سازمان منع سلاح های شیمیایی دوشنبه درباره حمله‌ای که گمان می رود در 7 آوریل با سلاح شیمیایی به شهر دومای سوریه صورت گرفته، نشست اضطراری تشکیل داد.

اتحادیه اروپا نیز در این رابطه از روسیه و ایران به عنوان حامیان رژیم اسد خواست تا نفوذ خود در سوریه را به کاربرده و مانع کابرد سلاح های شیمیایی در این کشور شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا در نامه‌ای خطاب به نشست سازمان منع سلاح های شیمیایی نوشته است: «اتحادیه اروپا تمامی کشورهای عضو در این سازمان به ویژه ایران و روسیه را به کاربرد نفوذ خود در سوریه برای منع هرگونه کاربرد مجدد سلاح شیمیایی فرا می‌خواند».

از طرفی مسکو نیز دوشنبه به عدم دخالت در ماموریت کمیته بازرسان و کارشناسان تحقیق اعزامی از طرف سازمان منع اسلحه شیمیایی به سوریه، متعهد شد.

سفارت روسیه در لاهه هلند در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی تویتر نوشت: «روسیه بر تعهد خود در تضمین امنیت کمیته بازرسان و کارشناسان سازمان منع سلاح های شیمایی تاکید می‌کند».