.
.
.

رسانه‌های نظام اسد: حمله موشکی به فرودگاه نظامی الشعیرات حمص

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون دولتی سوریه بامداد سه‌شنبه 17 آوریل اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور، موشک‌هایی که به سمت فرودگاه الشعیرات در استان حمص شلیک شده بود را رهگیری و منهدم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به سرعت هرگونه اقدام نظامی این کشور در حمص را رد کرد.

تلویزیون دولتی و شماری دیگر از رسانه‌های وابسته به نظام سوریه، گزارش دادند که موشک‌های پرتاب شده، فرودگاه نظامی الشعیرات در مصر را هدف قرار دادند؛ فرودگاهی که سال گذشته آمریکا آن را در واکنش به حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب، با حدود 49 موشک هدف قرار داد.

تلویزون دولتی سوریه در خبری فوری اعلام کرد: «پدافند هوایی با تجاوزی موشکی مقابله کرد که فرودگاه الشعیرات در حمص را هدف قرار داده بود و این موشک‌ها را سرنگون کرد». تلویزیون دولتی سوریه هیچ طرفی را به این حمله متهم نکرد.

رسانه‌های نزدیک به نظام سوریه هم گزارش دادند که 6 موشک به سمت فرودگاه الشعیرات در حومه حمص پرتاب شد و 3 موشک دیگر به فرودگاه الضمیر در حومه دمشق اصابت کرد.

رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در تماس تلفنی با شبکه العربیه به نقل از شاهدان عینی گفت، صدای انفجار در دو منطقه حومه شرقی حمص و حومه شرقی قلمون در نزدیکی دمشق شنیده شد که ناشی از مقابله پدافند هوایی سوریه با موشک‌های شلیک شده به دو فرودگاه الشعیرات و الضمیر بود.

نیروهای ایرانی در سوریه از فرودگاه الشعیرات برای متمرکز کردن اسلحه و منتقل کردنشان به مناطق دیگر سوریه، بسیار استفاده می‌کنند. موقعیت این فرودگاه با توجه به قرار گرفتنش در مرکز سوریه، از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردار است.

روز 14 آوریل و در واکنش به حمله شیمیایی که گفته می‌شود شهر دوما در منطقه غوطه دمشق در معرض آن قرار گرفت، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، بیش 100 موشک به مواضعی در سوریه شلیک کردند.

کشورهای غربی می‌گویند این حملات، توان نظام سوریه در به کارگیری اسلحه شیمیایی را بسیار کم کرده است.

پیش از آن و در روز 9 آوریل، دولت سوریه و روسیه، اسرائیل را به بمباران فرودگاه نظامی تی فور در استان حمص متهم کردند؛ حمله‌ای که 14 کشته بر جای گذاشت که 7 تن از آن‌ها از نیروهای سپاه پاسداران ایرن بودند. وزیر دفاع اسرائیل دست داشتن کشورش را در این حمله رد کرد.

اسرائیل در عین حال هشدار داد که اجازه نخواهد داد حضور نیروهای ایرانی در سوریه، امنیتش را به خطر بیاندازد. تل آویو همچنین تاکید کرد که به تحرکاتش علیه ایران ادامه خواهد داد.

ایران اما با تهدید به انتقام گیری از حمله اعلام کرد: «این رویداد بی پاسخ نخواهد ماند».

شایان ذکر است که اسرائیل طی سال‌های اخیر، چند بار مواضعی در سوریه را بمباران کرده و می‌گوید محوله‌های اسلحه پیشرفته برای حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده است.