.
.
.

یک دیپلمات لیبیایی: وضعیت جسمانی ژنرال حفتر خوب نیست

اخبار ضد و نقیض در باره وخامت وضعیت جسمانی فرمانده کل ارتش ملی لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک دیپلمات در سفارت لیبی در پاریس که نخواست نامش فاش شود، روز جمعه در تماس با «العربیه.نت» گفت حال فرمانده کل ارتش ملی لیبی که در یکی از بیمارستان‌های پاریس بستری است، کمی بهتر شده اما فرمانده ارتش لیبی هنوز از دایره «خطر» خارج نشده است.

ژنرال حفتر پس از اینکه دچار سکته مغزی شد به اردن و سپس برای ادامه درمان به فرانسه انتقال یافت و در بیمارستانی در پاریس بستری شد.

این دیپلمات لیبیایی جزئیات بیشتری در باره وضعیت فرمانده کل ارتش لیبی ارایه نکرد.

این در حالی است که خبرهای ضد و نقیض درباره وضعیت سلامتی ژنرال خلیفه حفتر در رسانه‌های فرانسوی و عربی منتشر شده است.

مقام‌های شرق لیبی روز چهارشنبه هرگونه اخبار مبنی بر وخامت وضعیت خلیفه حفتر را نفی کردند. اما رسانه‌های فرانسه خبر بستری شدن فرمانده ارتش لیبی در پاریس را منتشر کردند.

روزنامه‌های فرانسوی به نقل از منابعی گزارش دادند، ژنرال خلیفه حفتر (74 ساله) سکته مغزی کرده و از طریق هوا از عمان پایتخت اردن به پاریس انتقال یافت تا تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرد.

فرماندهی کل ارتش لیبی روز چهارشنبه اخبار منتشر شده توسط برخی از رسانه‌ها درخصوص وضعیت جسمانی خلیفه حفتر را تکذیب و تاکید کرد که وی از سلامتی کامل برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد المسماری، سخنگوی ارتش ملی لیبی پس از انتشار خبر بستری شدن فرمانده ارتش لیبی در رسانه‎های فرانسوی، در مصاحبه با روزنامه‌ای در بنغازی اظهار داشت او در پاریس بستری است اما وضعیت جسمانی او خوب است.

روزنامه لوموند نوشته است: حضور خلیفه حفتر در پاریس در حال حاضر یک مسأله محرمانه و حساس است، چرا که سلامتی او یک مسأله سیاسی و نظامی برای لیبی به شمار می‌رود.

ژنرال خلیفه حفتر یکی از شخصیت‌های برجسته و قوی نظامی در لیبی است، حفتر در زمان معمر قذافی از مخالفان وی به شمار می‌رفت که به آمریکا پناه برده بود. او پس از سرنگونی رژیم قذافی به لیبی بازگشت و ارتش از هم پاشیده این کشور را دوباره منظم کرد و جنگ سختی را علیه گروه‌های تروریستی اسلامگرا آغاز کرد.

حفتر از سال 2014 تاکنون بیش از 90 درصد از مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان وابسته به داعش، القاعده و اخوان المسلمین را بازپس گرفت. به همین دلیل او به عنوان یکی از دشمنان خونین اسلامگرایان به شمار می‌رود. خلیفه حفتر از سوی مصر و برخی دیگر از کشورهای عربی حمایت می‌شود.