.
.
.

سعودی و اسپانیا 6 موافقتنامه همکاری در زمینه‌های نظامی و فن‌آوری امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در چارچوب سفر شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی به مادرید، دو کشور سعودی و اسپانیا 6 موافقتنامه همکاری در زمینه‌های نظامی و فن‌آوری امضا کردند.

به گزارش العربیه شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی عهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی در رأس هیأتی پنج‌شنبه 12 آوریل در مادرید پایتخت اسپانیا با ماریانو راخوی نخست وزیر این کشور و چند تن از اعضای کابینه او دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار روابط سعودی و اسپانیا و نیز شراکت دوجانبه آنها در زمینه‌های مختلف و فرصت‌های توسعه آن، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و 6 موافقتنامه، یادداشت تفاهم و پروژه‌هایی به منظور توسعه همکاری‌های بین دو کشور در زمینه‌های مختلف دفاعی فن‌آوری، حمل و نقل هوایی، آموزشی، فرهنگی و توسعه‌ای به امضا رسید.

پس از آن در حضور ولی‌عهد سعودی و نخست‌وزیر اسپانیا موافقتنامه همکاری بین دو کشور در زمینه حمل و نقل هوایی، و نیز برنامه اجرایی برای همکاری فرهنگی و چند یادداشت‌ تفاهم در زمینه‌های کار و توسعه اجتماعی و همکاری دوجانبه در زمینه علوم و فن‌آوری به امضا رسید.

همچنین در این راستا موافقتنامه‌ای برای اجرای پروژه‌ای مشترک در زمینه توسعه و نگهداری نرم‌افزارهای دفاعی میان دو شرکت صنایع نظامی سعودی و شرکت NAVANTIA اسپانیا امضا شد.

شاهزاده محمد بن سلمان، روز پنج‌شنبه 12 آوریل 2018 با ماریا دولروس کاسپدال، وزیر دفاع اسپانیا دیدار کرد.

ولی‌عهد سعودی و وزیر دفاع اسپانیا، در مقر فرماندهی ارتش اسپانیا در مادرید، دیدار کرد و دو طرف درباره همکاری‌های نظامی مشترک دو کشور تبادل نظر کرده و در راستای تقویت همکاری بین وزارتخانه‌های دفاع دو کشور طرحی اجرایی را برای تسهیل اقدامات لازم جهت امضای قرارداد خرید کشتی از شرکت «ناوانتیا»ی اسپانیا امضا کردند.

همچنین وزرای دفاع پادشاهی عربی سعودی و اسپانیا علاوه بر تبادل نظر دربارۀ فرصت‌های همکاری مشترک و ادامه روند توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های دفاعی و نظامی، فرصت‌های پیش‌رو برای انتقال و بومی‌سازی فن‌آوری‌ها براساس برنامه چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی را بررسی و درباره تحولات اوضاع در منطقه خاورمیانه و جهان و تلاش‌های انجام شده در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی گفتگو کردند.

در سفر شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی به اسپانیا، روز پنج‌شنبه از طرف فیلیپ ششم پادشاه این کشور رسما مورد استقبال قرار گرفت.